VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bruslařům i cyklistům se blýská na lepší časy

Karvinsko - Po dřívějších dlouhých letech abslutního nezájmu o bezpečnost cyklistů v dopravním provozu se v poslední době přece jen situace zlepšuje. trasy vyhrazené cyklistům vznikají přímo ve městech a obcích, ale i jako cesty k turistickým cílům v okolí.

16.4.2011
SDÍLEJ:

Cyklisté si zvykají na nové kilometry vyhrazených trasFoto: Tomáš Januszek

Letos se ještě vyznavači bicyklů a in line bruslí v Karviné budou muset spokojit se stávajícími „trasami-netrasami“, po kterých jezdili až dosud. Ovšem do roka by se měli dočkat nové několikakilometrové stezky vedoucí podél Olše směrem na Chotěbuz.

Trasa povede po levém břehu řeky Olše, a to v místech, která budou pro cykloturisty bezesporu zajímavá. „Zahájení prací se neplánovaně zdrželo. Přesto by se zprovoznění cyklotrasy vedoucí od Archeoparku v Chotěbuzi až do Starého Bohumína mohlo stihnout podle původních termínů, tedy na podzim letošního roku,“ řekl Česlav Valošek, tajemník Svazku měst a obcí okresu Karviná, který se na realizaci projektu podílí.

Třinácti kilometrová stezka bude mít asfaltový povrch. Na šesti kilometrech ale bude zatím provizorní povrch, protože část trasy vede po protipovodňových hrázích. Přímo v Karviné už cyklostezka povede mimo hlavní silniční tahy až na Staré Město a dále směrem na Dětmarovice.

Zkrátka nepřijdou ani vyznavači in–line bruslení. Součástí cyklotrasy bude in–line dráha dlouhá asi deset kilometrů a povede mezi hospodou Zátiší v Loukách až po Staré Město.

V plánu má město i další projekty. „Jedna trasa pro bruslaře a cyklisty vznikne v rámci revitalizace Univerzitního parku. V budoucnu chceme také umožnit cykloaktivity a bruslení i v parku za zámkem,“ říká náměstek karvinského primátora Lukáš Rasyzk.

A ještě jedna dobrá zpráva: leště letos by měla dostat nový povrch ulice Miczkiewiczova v úseku mezi restaurací Tesarčík a Dolními Marklovicemi. Ta patří k jedné z nejoblíbenějších tras jak pro bruslaře a cyklisty.

Cyklotrasy jsou taky součástí projektu Po stopách staré Karviné, na který je vyčleněno z peněz státu na zahlazování důlních škod asi 320 milionů korun. „Trasy by měly vést rekultivovanými oblastmi, kde už skončila těžba, například v Karviné-Dolech. Realizaci má však na starost ministerstvo financí, takže časově nejsme schopni být přesnější,“ dodal Raszyk.

V Karviné je dnes 14,5 kilometru stezek a přibližně stejná délka cyklotras na komunikacích s příslušným značením. Město má jinak v plánu asi 30 km nových tras, kam lze zahrnout i spojnici z Chotěbuze do Bohumína.

V Bohumíně mají cyklisté od loňska k dispozici novu tříkilometrovou cyklostezku. Vede z centra města podél dvou nejfrekventovanějších ulicích – Štefánikově a Šunychelské. „Je bezbariérová a obousměrná. V každém směru vede samostatný 1 až 1,5 metru široký červený cyklistický pruh,“ říká mluvčí města Lucie Balcarová.

Pokud jde o speciální stezky pro in-line bruslaře týče, tak takové v Bohumíně nejsou. „Bruslaři využívají pro svůj koníček stávající komunikace i stezky pro cyklisty, jezdí také v parku Petra Bezruče v centru Bohumína, proto tam do budoucna uvažujeme o tom, že bychom tamní stezky opravili,“ dodala mluvčí Bohumína.

Bruslaři v Havířově si oblíbili velká parkoviště

Milovníci in line bruslení si nejvíce libují na velkých parkovištích obchodních center. V kurzu je i nová dráha v odpočinkové zóně. Velké plochy s hladkým asfaltem jsou přímo ideální pro bruslení na kolečkových bruslích. Lidé toho s příchodem jara stále více využívají.

„Ideální prostor je tady u havířovského Kauflandu. Je zde totiž vedle sebe postaveno několik obchodních domů a u každého je velké parkoviště. Takže můžete projíždět z jednoho na druhé a užít si menší převýšení,“ řekl jeden ze sportovců, kteří chodí k obchodním centrům bruslit pravidelně i se svým synem.

Obchodní domy zavírají nejpozději v jednadvacet hodin a poté už mají bruslaři pro svůj koníček zcela volný prostor. Na prázdných parkovištích navíc nehrozí kolize s automobily, jak je tomu na jiných komunikacích.

Hojně využívaná začíná být s příchodem jara také nová dráha, která se nachází v odpočinkové zóně. Ta vede podél ulice Na Nábřeží a díky blízkosti přírodní památky Meandry řeky Lučiny nabízí nejen sportovní vyžití, ale také příjemný odpočinek a relax.

V odpočinkové zóně jsou také biketrialová hřiště s překážkami různých úrovní, takže zde mohou své možnosti vyzkoušet začátečníci i velmi zkušení borci. Nechybí zde ale ani dětská hřiště, různá odpočívadla nebo veřejné záchody.

Práce na odpočinkové zóně byly dokončeny těsně před zimou, takže první zatěžkávací zkoušku absolvují nová sportoviště až nyní. „Odpočinková zóna nabízí další sportovní vyžití v centru města. Cyklostezka se napojila na ty stávající, takže cyklisté mají k dispozici další bezpečnou trať procházející městem,“ řekl primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.

V Orlové chtějí udělat ovál pro in-line bruslaře

S výstavbou žádných nových cyklostezek letos nepočítají v Orlové. „Na tento rok máme v rozpočtu vyčleněny peníze pouze na opravy stávajících cyklostezek,“ řekl místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek. Do budoucna však mají zpracováno několik projektů, které se zabývají cyklostezkami. Patří tam i dlouhá cyklostezka, která by měla spojovat Zámecký park ve staré Orlové s lesoparkem v Orlové-Lutyni.

„Kromě toho protíná naše město regionální cyklostezka, která začíná u polských hranic a končí v Beskydech,“ dodal Mojžíšek. Do budoucna by vedení město chtělo vytvořit i více možností pro in-line bruslaře.

„V současné době máme skate areál s rampami pod letním kinem, jehož součástí je také zdravotnický dozor,“ informoval místostarosta. Pokud by však město získalo dotační titul, pustilo by se do dalšího projektu. „Rádi bychom zrekonstruovali hřiště u Základní školy Mládí, kde bychom chtěli mimojiné také udělat ovál pro in-line bruslaře,“ prozradil Radislav Mojžíšek. Vše by mělo stát zhruba sedm milionů korun.

Jak podotýká, zatím se nesetkal s žádnou peticí nebo žádostí, kde by lidé požadovali více sportovního vyžití pro bruslaře. „Ale víme, že je to moderní trend, takže chceme do budoucna něco pro tyto lidi udělat,“ dodal Mojžíšek.

Chystá se revize stovek kilometrů cyklostezek

Celkem 440 kilometrů cyklostezek vzniklo před 11 lety v Beskydech. Jen na české straně, podél polských hranic stejný počet stezek pro cyklisty.

„Vedou samozřejmě i Českým Těšínem, všemi směry regionu. Nyní chystáme revizi těchto stezek,“ řekl Václav Laštůvka, ředitel Euroregionu Těšínské Slezsko.

Spolu se stezkami vydal Euroregion také mapy, na základě projektu a evropských dotací vzniklo i 60 odpočívek pro cyklisty. „Něco je již neaktuální, některé stezky vedou jinudy. A něco bylo zničeno, mapy již také nejsou k dostání. Takže chceme zkontrolovat, případně doplnit, co chybí,“ upozornil Laštůvka.

Stezka pro děti i dospělé bude do června

Nejen Euroregion ale provozuje cyklostezky. „I když neoznačené, máme několik stezek pro cyklisty a inline bruslaře také my jako město,“ upozornila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Jedna ze stezek vede od Mostu Svobody do parku Sikory. „Přestože ještě není dokončena, děti po ní už jezdí. Vine se klikatě i mezi stromy, takže je zajímavější, než rovná cesta,“ popsala českotěšínská mluvčí. Navíc stejná stezka vede i na polské straně řeky Olše.

Takzvaně ´ve vzduchu´ visí cyklostezka do Archeoparku Chotěbuz. „Tam město chtělo stezku vybudovat, bohužel práce váznou na majetkových poměrech vlastníků pozemků, a také na stavbě železničního koridoru,“ uvedla Havlíková. Vznik této stezky zatím ještě není jistý.

„Mnoho úrazů vzniká kvůli přecenění vlastních schopností,“ říká lékař Tomáš Knybel

Jízda na kole nebo na bruslích nepřináší jen příjemně strávené chvilky, ale může přinést i stinné stránky, ke kterým patří úrazy. Co všechno se může cyklistům nebo bruslařům stát, jsme se zeptali primáře ortopedie Tomáše Knybla.

S jakými úrazy in-line bruslařů nebo cyklistů jste se setkal?

„Ty úrazy mohou být různé. Od banálních odřenin, až po smrtelná zranění. Nejčastěji se jedná o zlomeniny rukou, pohmožděniny nebo odřeniny nohou a úrazy hlavy.“

Jaké jsou nejčastější příčiny těchto úrazů?

„Velmi často je to přecenění svých sil a schopností. Lidé si například zvolí terén, který pro ně není určen, nebo se rozjedou vysokou rychlostí. Také se velmi často pohybují tam, kde vůbec nepatří. Z toho pak například vznikají zranění nejen cyklistů, ale například i chodců. V neposlední řadě je to také jízda pod vlivem drog nebo alkoholu.“

Jak mohou lidé těmto úrazům zabránit, případně minimalizovat jejich následky?

„Určitě by měli mít přilbu. Ta dokáže zabránit úrazům hlavy, které mohou být i smrtelné. Vhodné jsou také chrániče loktů a kolen, které zabrání odřeninám. Před každou jízdou je dobré si zkontrolovat technický stav kola nebo bruslí. V nočních hodinách je dobré používat odrazky nebo světlo a obléci si reflexní oblečení.“

Mohou mít tyto úrazy i trvalé následky?

„Určitě ano. I odřenina může zanechat jizvu, která může dotyčnému vadit z estetického hlediska. Ale nejvážnější jsou samozřejmě úrazy hlavy, které mohou trvale poškodit mozek nebo i způsobit smrt.“

Tomáš Januszek,
David Gorgol,
Nina Macošková,
Libor Pristáš

Autor: Tomáš Januszek

16.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 19 880 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče pracovníci v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19880 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rozsah práce:, Provádění pečovatelských prací v domácnostech klientů. Zajištění základních sebeobslužných činností, pomoc při zajištění chodu domácnosti, nákupy, péče o prádlo, donášky paliva a provádění pohybové aktivizace klientů. Vedení klienta k samostatnosti, nácvik dovedností, rozvíjení jeho vlastních schopností při sebeobsluze a pomoc při naplňování jeho osobních cílů., , Místo výkonu práce: Havířov, , Požadujeme: , " ukončené základní vzdělání, " akreditovaný kvalifikační kurz "pro pracovníky v sociálních službách", " trestní bezúhonnost, " osobní zralost, " samostatnost, odpovědnost, svědomitost, " komunikační schopnosti a schopnost týmové spolupráce, " flexibilita, " praxe v oboru a řidičské oprávnění sk. B vítáno, Nabízíme:, " práci v odborném týmu, " kvalitně vybavené materiální zázemí pro výkon práce, " zaškolení, podpora v dalším profesním růstu, " po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, " podpora v dalším profesním růstu, " stabilní zaměstnání s ohodnocením odpovídajícím standardu a kvalitě odvedené práce, , Platové podmínky: dle Nařízení vlády č. 341/2017 Sb., příloha č. 3, o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě - 5. platová třída, od 19 880,- Kč v závislosti na délce praxe, , Datum nástupu: ihned, Pracovní poměr je na dobu určitou 1 rok., Kontakt:, Sociální služby města Havířova, Přemyslova 1618/12, 736 01 Havířov - Podlesí, , Žádosti zasílejte v písemné podobě na výše uvedenou adresu nebo na e-mail: , ekonom@ssmh.cz ve formě, - strukturovaný životopis, - doklad o dosaženém vzdělání vč. osvědčení o absolvování kvalifikačního kurzu, , Podrobné informace podá: Mgr. Jana Tiahan Wojtoňová, vedoucí Střediska sociálních zařízení, tel.: 596 477 310, 602 728 819, mail:. Pracoviště: Sociální služby města havířova - sídlo, Přemyslova, č.p. 1618, 736 01 Havířov 1. Informace: Jana Tiahan Wojtoňová, +420 596 477 310,602 728 819.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 19 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři provozní elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: KARVINÁ, Výběrové řízení proběhne , dne : 18,9.2018 v 9:00., ÚŘAD PRÁCE ČR - krajská pobočka v Ostravě, Kontaktní pracoviště Karviná, Tř. Osvobození 1388/60a, Karviná - Nové Město, 10. patro, dv. č. 1015, U výběrového řízení doložit životopis, , , HAVÍŘOV, Výběrové řízení proběhne , dne : 21.9.2018 v 9:00.hod, místo konání výběrového řízení:, Úřad práce ČR - Krajská pobočka v Ostravě, Kontaktní pracoviště Havířov, Junácká 1632/3, 736 01 Havířov-Podlesí, 4. patro, dv.č. 417, U výběrového řízení doložit životopis, , Způsob kontaktu podrobnější informace: , Poradenské centrum OKD, tř. Osvobození 1721/9, Karviná , PO, ST 8:00 - 16:00 hod.; ÚT, ČT 8:00 - 14:00 hod.; PÁ zavřeno, odkaz na internetovou stránku pro tuto pozici, https://www.pracevokd.cz/cs/volne-pozice/provozni-elektrikar, , , , Náplň práce:, - min. vyučení v elektrotechnickém oboru, platná vyhláška 50/1978 Sb., §6, - praxe v oboru alespoň 1 rok , - dobrý zdravotní stav, - ochota učit se novým věcem, manuální zručnost, samostatnost a spolehlivost, , V případě zájmu o práci v OKD si připravte: , - životopis, - občanský průkaz, - doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, - zápočtový list z posledního zaměstnání, , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, pracoviště lokalit závodů Karviná, ČSM, Darkov, , Požadavky:, -min. vyučení v elektrotechnickém oboru, platná vyhláška 50/1978 Sb., §6, -praxe v oboru alespoň 1 rok , -dobrý zdravotní stav, -ochota učit se novým věcem, manuální zručnost, samostatnost a spolehlivost, , Výhody:, - náborový příspěvek 40 000 Kč, -stabilizující mzdové ohodnocení, , -přídavek na dovolenou a Vánoce, , -5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, , -příspěvek na dětské rekreace, , -příspěvek na stravování. Pracoviště: Okd, a.s. - důlní závod 1, ČSA, č.p. 1, 735 06 Karviná 6. Informace: Markéta Klopcová, +420 725 756 830.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 80 Kč

Pomocní montážní dělníci operátor výroby elektronických systémů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Způsob kontaktu: zasílat životopisy na email.. Pracoviště: Befra electronic, s.r.o., K Prádlu, č.p. 858, 735 35 Horní Suchá. Informace: Dagmar Käppelerová, +420 596 496 232.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ergoterapeut 19 660 Kč

Ergoterapeuti bez specializace Ergoterapeuti bez specializace. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19660 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr doba určitá s možností prodloužení;, Požadujeme: odbornou způsobilost v oboru, praxe v oboru minimálně 3 roky, komunikační dovednosti s cílovou skupinou zařízení, samostatnost v rozhodování, zodpovědnost, flexibilitu., ZPůsob kontaktu: předem telefonicky dohodnout schůzku nebo e-mailem zaslat životopis. Pracoviště: Oblastní spolek českého červeného kříže karviná - gerontocentrum č. těšín, Střelniční, č.p. 257, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Petr Dembiňák, +420 558 711 999.


Ilustrační foto

U Karvinského moře zachraňovali tonoucího muže

Filip Panák (v bílém) zabojuje o první body nové sezony.

Karvinský Filip Panák: Když gól nedostaneme, tak neprohrajeme

Házenkář Jan Sobol: Pokud se vrátím, tak jedině do Karviné!

Karviná – Odchovanec karvinského handbalu Jan Sobol se chystá na další sezonu v zemi házené zaslíbené - ve Francii.

Farou dýchala historie, četly se tu dávné dokumenty

Sucha, významní místní občané z předminulého století, nebo také jak probíhala výuka náboženství za komunistického režimu. Na petrovické faře se čtvrtek četly dokumenty z let 1899, 1950 a 1978, které se našly ve věži místního kostela a psali je tehdejší představitelé zdejší katolické církve. Setkání se účastnili zástupci obce i farnosti a jak prohlásil jeden z účastníků, skutečně zde dýchala historie.

Virtuálními bitcoiny zaplatíte třeba už i v baru nebo u kadeřníka

Stále více podniků v Česku přijímá vedle klasických „reálných“ bankovek také nejrůznější virtuální měny. Na Karvinsku si s nimi objednáte například hotelový pokoj či obědové menu.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji je na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku k nám letos zavítalo hned o 10,5 procenta více turistů a návštěvníků. Tedy alespoň těch, jež se zde ubytovali a lze s nimi kalkulovat. Do této chvíle to letos bylo přes 251 tisíc hostů. Mezi jednotlivými kraji v republice jsou v tomto ohledu severní Morava a Slezsko přímo uprostřed na sedmé příčce. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT