„Začínal jsem jako artista, ale dělat krotitele byl vždycky můj sen,“ říká krotitel, který žije odmalička cirkusovým životem. Navíc pochází i z cirkusové rodiny. „Máme doloženou sedmou generaci, ale já si myslím, že jsme dokonce devátá,“ dodává Navrátil.

Ve svém cirkusu se mu vyskytla vzácná příležitost pracovat s berberskými lvy. „V současné době jsme jediný cirkus v České republice, který tento druh lvů používá při svých představeních,“ vysvětluje krotitel. A čím je tento druh lva jiný oproti ostatním? „Je tam jeden podstatný rozdíl. Berberský lev je totiž lidožrout,“ prozrazuje František Navrátil. Na člověka údajně zaútočí, i když je nažraný. „A to je pak pořádný adrenalin, když diváci vidí, že je v kleci lidožravý lev a ne nějaký beránek,“ usmívá krotitel.

Ke každé šelmě je prý nutné najít si recept, jak ji zkrotit. „U lvů si musíte najít vůdce smečky a toho zkrotit, když se vám to podaří, tak to máte v kapse a poslouchají vás všichni,“ říká Navrátil. Lvi jsou navíc také náchylní na některé zvuky. „Jde o to, přijít na to, jaký zvuk jim vadí – v případě mých lvů jsou to rány hliníkových tyčí,“ prozrazuje krotitel.

Taky je podle něj důležitý styl. „Hodně krotitelů se snažilo naučit lvy panáčkovat, nebo dělat různé blbiny. To je špatně,“ upozorňuje krotitel. Takoví krotitelé většinou končili špatně. „Nikdy nesmíte jít proti přirozenosti zvířete – v přírodě taky nepanáčkuje, ale běhá, skáče a chodí,“ dodává František Navrátil. Umění krotitele se prý v dnešní době určuje podle jiného hlediska. „Lidé dnes nejvíce ocení, kolik šelem najednou zvládnete v jedné kleci – můj rekord je šest,“ usmívá se Navrátil.