VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstek Novák to schytal kvůli spalovně

Karviná /ROZHOVOR/ – Na veřejném projednávání územního řízení k výstavbě spalovny odpadů vládla minulý týden v Obecním domě Družba v Karviné napjatá atmosféra. Jak už to na takovýchto sezeních bývá…

19.4.2011 2
SDÍLEJ:

Živá debata na žhavé téma stavby spalovny komunálního odpadu v Karviné, která se vedla pod taktovkou Martina Veselovského v havířovské Radosti.Foto: Josef Pintér

Po dopolední prohlídce budoucího staveniště na pomezí Karviné a Horní Suché se odpoledne do Karviné sjeli nejen úředníci a odborníci, kteří pracují na samotném projektu, ale především odpůrci stavby – ekologičtí aktivisté, zástupci okolních obcí i jednotlivci, kteří se nechtějí se stavbou spalovny smířit. Podle nich to totiž bude další zdroj znečištění.

Vše o spalovně čtěte v Souvisejících článcích

Zejména diskuze byla divoká a místy i hlučná. Nechyběly emoce, hlasité výkřiky a občas si obvinění a urážky. Zatímco úředníci z města a kraje, zástupci projektanta a dalších firem, které na projektu Krajského integrovaného centra pro nakládání s odpadem pracují, prakticky unisono tvrdili, že spalovna nezhorší životní prostředí a protistrana měla jiný názor.

Například Janu Nezhybovi z havířovského sdružení Občané proti spalovně vadí, že projekt počítá s ukládáním materiálu, který se usadí ve filtrech, na skládce v Horní Suché. „Podle projektové dokumentace to má být až 60 tisíc tun toxického odpadu, který se při spalování vyprodukuje. Sice tvrdíte, že tato ´struska´ se normálně užívá ve stavebnictví, ale vždyť to bude s největší pravděpodobností toxický odpad. Podle nejnovější studie Akademie věd se ale tento materiál k takovému využití nehodí,“ odvolával se Nezhyba na nejmenované vědecké zdroje.

Aktivista Filip Šrámek zase podezřívá projektanta, že schválně označil odpad z filtrů jako ´ostatní´, aby byl projekt průchozí. „Vždyť dnes nikdo nezná přesné složení spalovaného materiálu, tak jak můžete tvrdit, že nebude toxický. Vzhledem k tomu, na jak nízké úrovni je na Karvinsku třídění komunálního odpadu, se dá dovodit, co všechno asi bude obsahovat.“

Kromě seriózních dotazů a odpovědí však padala i obvinění a hrubé urážky. Jeden z aktivistů slovně napadl i náměstka hejtmana Miroslava Nováka. „Veřejně tady říkám, že jste trouba a lhář. A klidně mě můžete žalovat,“ nebral si servítky aktivista Bohdan Svorník. S pocuchanými nervy tak reagoval tak na názorovou přestřelku právě s náměstkem hejtmana, který v předchozí diskuzi zaměnil některé údaje. Ovšem, jak sám Novák dodal, za mylnou informaci se dodatečně omluvil.

Zazněla ale i řada serióznějších a méně emotivních názorů. Například karvinská dětská lékařka Alena Skálová tvrdí, že v Karviné je nejvíce pacientů s rakovinou v Evropě. „Ti, kdo z vás se podepíší pod stavbu spalovny, nám tak symbolicky uříznou větev, na které sedíme,“ prohlásila Skálová.

Miroslavu Chlubnovi z Orlové zase vadí, že při dopravě kontejnerů s odpadem se zvýší prašnost na zdejších silnicích.

Podobných názorů a postřehů zazněl bezpočet. Řídící jednání, šéfka karvinského stavebního úřadu Libuše Krupková, se dala prostor odborníkům, aby na ně odpověděli, některé však smetla s tvrzením, že se netýkají povahy jednání.

„Lakujete nás. Budeme požadovat přepracování dokumentace EIA,“ prohlásil šéf karvinského ekologického sdružení Frygato-Eko Václav Gavlovský. Právě on patří v Karviné k nejzapřísáhlejším odpůrcům spalovny. „Kolem spalovny se pořád jen mlží. Informovanost občanů považuji za naprosto nedostatečnou, což je zásadně v rozporu s evropskou legislativou,“ prohlásil Gavlovský.

Stejně jako další zástupci dotčených obcí a aktivistů podal za Frygato-Eko své připomínky k územnímu řízení. Ty bude nyní zpracovávat stavební úřad.

„KIC i kraj nás ignorují,“ postěžovala si Lada Peterková ze sdružení Občané proti spalovně

Ekologičtí aktivisté a zástupci občanského sdružení Občané proti spalovně byli minulý týden v Karviné na veřejném projednávání územního rozhodnutí o stavbě spalovny statnými oponenty úředníkům města i kraje, odborníkům i lidem ze společnosti KIC Odpady, která připravuje stavbu Krajského integrovaného centra. Vůdčí postava a mluvčí havířovského sdružení Občané proti spalovně, Lada Peterková, si postěžovala, že úřady záměrně bojkotují snahy aktivistů moci kontrolovat dodržování podmínek, které je nutné pro tuto investici splnit.

Jak chcete vy, laici, kontrolovat, zda stavba tak složitého zařízení, jakým je spalovna, pokračuje, jak má?

„Nejde o kontrolu pří postupu stavebních prací, ale spíše podmínek, která se investor zaváže splnit, aby vůbec mohl takové zařízení postavit. K tomu je určena tzv. občanská komise, jejíž existence a fungování je jednou z podmínek, které prosadilo samo ministerstvo a životního prostředí.“

Jakou má nějaká, promiňte mi ten lehký despekt, „občanská komise“ právní status a kompetence?

Právní status nemá žádná, ale je to jakýsi regulérní kontrolní orgán, jehož členové konají dohled na procesy při výstavbě spalovny.“

A ta komise funguje?

„Ano. Jejím členem je, pokud je mi známo, tajemník havířovského magistrátu. Tudíž i my jako občanské sdružení Občané proti spalovně jsme v této komisi chtěli mít svého zástupce.“

Ale nemáte….

„Zatím ne, byť se o to usilovně snažíme. Již 30. prosince loňského roku jsme na adresu společnosti KIC Odpady a poté i na krajský úřad do Ostravy posílali dopis se žádostí o nominaci či podmínky, které musíme splnit, abychom mohli mít svého zástupce v komisi, ale nikdo nám neodepsal. Ze KIC jsme nedostali žádnou odpověď a náměstek Miroslav Novák tvrdí, že o žádné takové žádosti neví. Proto jsme se v této věci obrátili na ministerstvo a odpověď stále čekáme.“

A proč vlastně chce mít svého zástupce ve zmíněné komisi?

„Mohli bychom dohlížet na plnění podmínek, kterými byla stavba spalovny podmíněna – tedy, jestli skutečně společnost Dalkia sníží výkon svých zdrojů a tím se sníží emise v ovzduší.“

Zatím zástupce v komisi nemáte. Co bude dál?

„Podali jsme i námitku na podjatost. Máme za to, že město Karviná a kraj si v této věci vzájemně nahrávají. Ovšem námitka byla údajně smetena ze stolu.“

Autor: Tomáš Januszek

19.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pozice - zateplování budov, rekonstrukce bytových jader, zdění z cihel a tvárnic, opravy omítek, malby a nátěry, , Požadavky - flexibilita, zodpovědnost, dobrý fyzický zdr. stav (i práce ve výškách), praxe a vzdělání v oboru výhodou, řidičský průkaz sk. B výhodou, , KONTAKT: Telefonicky od 7:00 do 15:00 nebo zasílat životopisy na email.. Pracoviště: Viva orlová, s.r.o., Petra Cingra, č.p. 544, 735 11 Orlová 1. Informace: Nikola Jadrná, +420 596 530 011.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 27 020 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog - psychoped. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27020 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní pozice je ve školském poradenském zařízení, klienti jsou děti a žáci s mentálním postižením Činnost speciálního pedagoga zahrnuje zejména, následné zpracování výstupů z vyšetření. Dále poskytování poradenství zákonným zástupcům a pedagogickým pracovníkům. Tým pracoviště se skládá z psychologů, speciálních pedagogů a sociálních pracovnic., Požadované vzdělání - speciální pedagogika (magisterská zkouška z psychopedie), , Způsob kontaktu: předem telefonicky od 7.00 hod. do 12.00 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Střední škola, základní škola a mateřská škola, karviná, příspěvková organizace, Komenského, č.p. 614, 735 06 Karviná 6. Informace: Marcela Jagošová, +420 596 314 923.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 16 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři elektrikáři - silnoproud. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: výhoda - vyhláška č. 100/1995 Sb. ve znění vyhlášky č. 279/2000 Sb., Práce prováděny na zakázkách společnosti po celé ČR - práce na trakčním vedení., , Způsob kontaktu: životopisy zasílat na e-mail. Pracoviště: Kvadro, spol. s r.o. - bohumín, 1. máje, č.p. 112, 735 31 Bohumín 3. Informace: Jaroslav Landecký, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 13 000 Kč

Pomocní skladníci Manipulační dělníci ve skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: mzda: po zapracování navýšení mzdy;, Způsob kontaktu: životopisy zasílat na e-mail. Pracoviště: Rosh a.s. - orlová ul. těšínská, Těšínská, č.p. 1316, 735 14 Orlová 4. Informace: Karin Petříčková, .


Utkání 29. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 19. května 2018 v Karviné. (vlevo) Diop Dame a Berkovec Martin.
38

Derby bez vítěze. Rozhodne se v posledním kole

Karvinští (v zeleném) prohráli v Plzni o gól a v neděli si střihnou repete.
10

Házenkáři prohráli v Plzni, pokračuje se v neděli

Fanoušci Baníku prošli Karvinou. V hornickém derby šlo o všechno

FOTOGALERIE/ - Dav čítající více než tisíc příznivců Baníku se zhruba dvě hodiny po poledni z Univerzitního náměstí v Karviné vydal na pochod ke stadionu ve snaze podpořit svůj klub v boji o záchranu.

Zbystřete! Houby v Beskydech již rostou!

Beskydy - V živé paměti má ještě většina houbařů loňské doslova žně, kdy se na některých místech o houby doslova zakopávalo. A nová sezona je tady.

Fanoušek Jan Odložil: Derby? Zachráníme se. Myslím Baník

Karviná – Dvaapadesátiletý fanoušek Jan Odložil z Karviné fandí Baníku Ostrava od dvaceti let. V sobotu se půjde podívat na derby dvou krajských týmů a půjde do kotle Baníku.

Staré "hadry" do koše nepatří, upcykling je udělá opět šik

/FOTOGALERIE/ Staré oblečení nevyhazovat, vždyť je můžeme upcyklovat. Taková byla filozofie jedné z aktivit tak trochu jiného Fashion Weeku, tedy Týdne módy, který probíhal v prostorách Informačního centra mládeže (ICM) Český Těšín ve Frýdecké ulici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT