Tento měsíc se radnici přihlásila společnost, která je ochotná postavit parkovací dům v Dětmarovické ulici z vlastních prostředků. Investor by vložil do projektu peníze, které by se mu pak vrátily například prostřednictvím nájmu za zaparkovaná auta.

„Město by pak mohlo investorovi úvěr 20 až 25 let splácet. Objekt by mohlo spravovat město, případně i jiná společnost. „To už je otázka dohody a vše bude záležet na budoucích jednáních,“ řekl místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Nabídku soukromého investora posoudí orlovští radní v květnu. „Pokud rada města návrh schválí, tak ho v červnu předložíme také na zasedání zastupitelstva,“ řekl Mojžíšek s tím, že nepředpokládá, že by nastaly nějaké komplikace při schvalování návrhu.

„Město v současné době nemá dost peněz, aby mohlo samo parkovací dům postavit, a nevíme, kdy se naskytne možnost nějakého dotačního titulu. Toto je jedna z možností, jak problém parkování na Páté etapě urychleně vyřešit,“ vysvětlil Mojžíšek.

Začít se může brzy

Administrativně je již projekt připraven, je i zpracována územní dokumentace, problémem jsou již jen finance. „Celý projekt by měl vyjít zhruba na 50 milionů korun,“ odhadl cenu parkovacího domu orlovský místostarosta.

Podle něj není stavba konstrukčně nijak náročná a její stavba by nepřekročila dobu jednoho roku. „Po jeho dokončení by vzniklo zhruba 150 nových parkovacích míst,“ dodal Radislav Mojžíšek.

Město chtělo na tomto sídlišti postavit parkovací dům již před třemi lety v ulici F. S. Tůmy. Tehdy však stavbu překazily protesty místních obyvatel, kteří jej nechtěli pod svými okny.