V době výstavby haly byl azbest velmi oblíbenou stavební surovinou. Je totiž velmi odolný vůči vysokým teplotám i korozi a odolává i kyselinám nebo zásadám, takže se ve velké míře používal jako tepelná i zvuková izolace. Jenže následně se ukázalo, že vláknité materiály, souhrnně označované jako azbest, skýtají velké zdravotní nebezpečí, když jsou jednou z nejnebezpečnějších karcinogenních látek. Lidé se musejí vyvarovat hlavně vdechování této látky, která způsobuje například rakovinu plic.

„S podobnými stavbami máme řadu zkušeností, takže jsme si nechali před zahájením prací zhotovit odborný posudek, který prokázal, že se opravdu jedná o desky s azbestem. Zaměstnanci, kteří tyto desky demontují, musejí pracovat ve speciálním oblečení, které se po každé směně vyhazuje. Samozřejmě používají roušku,“ uvedli stavaři.

Azbestové desky jsou navíc okamžitě izolovány. „Nebezpečný materiál putuje okamžitě po demontáži do velkých igelitových pytlů, které jsou následně odváženy firmám, které se zpracováním nebezpečného odpadu zabývají,“ vysvětlili další postup likvidace zástupci stavební firmy.

Rekonstrukce haly je momentálně v plném proudu. Bude zde opravená střecha, budova dostane novou zateplenou fasádu a rekonstrukce se dotkne i vnitřních prostor. Součástí stavby je také výměna oken a dveří, vznikne nová vrátnice. Venku na některých místech proběhnou terénní úpravy – nové zpevněné plochy, zámková dlažba.

Práce budou stát necelých pětatřicet milionů korun a město jí zaplatí celou ze svého rozpočtu. Ukončení stavby je naplánováno na léto tohoto roku.