„Momentálně vyřizujeme administrativní záležitosti. Pro provozování domu jsme založili družstvo, které bude soukromý domov provozovat,“ uvedl Tomáš Dubský, jednatel Stavitelství Dubský z Českého Těšína.

Na podzim by stavební firma, která družstvo založila, chtěla začít stavět – pokud budou všechny administrativní záležitosti vyřízeny bez problémů.

Zrovna tak by se mělo stavět v Českém Těšíně. Naproti zimnímu stadionu v centru města by měl vyrůst soukromý penzion pro osmdesát lidí. Podle plánů by měl být hotov do roku 2013. Vyroste poblíž místa, kde dříve stávaly garáže, do nichž se stahovali bezdomovci. I tento objekt patřit nově založenému družstvu, stejně jako v Karviné.

Město domov vítá

Na karvinské radnici ještě zatím o záměrech podnikatele netuší. Pokud by se jednalo o nová místa pro seniory, vedení města prý tento projekt kvituje s povděkem.

„Nemáme informace o tom, že by někdo chtěl stavět v Karviné nový domov pro seniory nebo na byty pro seniory přestavovat starší dům. Na stavebním úřadě žádná žádost ani o zahájení územního řízení tohoto typu není. Iniciativu bychom uvítali, ale prozatím se tyhle plány vždycky nesly v rovině teorií,“ uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

Míst a bytů pro seniory je v Karviné málo. Město provozuje čtyři sta bytů v domech s pečovatelskou službou, ale uvolňuje se jich málo. Navíc funguje Nový domov v Karviné-Novém městě, který patří kraji. Čekací doba na místo je proto až několik let dlouhá.

„Tedy pro onu nejširší skupinu seniorů s normálními důchody je míst v zařízeních nedostatek a dlouho se na ně čeká,“ upozornila Swiderová.
I v Českém Těšíně stavbu nového domova vítají. Nejen kvůli novým místům, ale také proto, že bude stát v místech, kde dříve nebylo zrovna příjemně. I s přispěním města se totiž podařilo vyřešit vlastnické vztahy a odkoupit pozemky, kde dříve stávaly garáže, do kterých se stahovali bezdomovci a další podivné existence.