„Čtenář přijde s notebookem, flash diskem nebo iPodem a knihovnice ho připojí do celosvětové databáze, kde si může prohlížet a listovat různými tituly,“ prozradila knihovnice Markéta Kukrechtová.

A čtenáři mají rozhodně z čeho vybírat. World ebook library, jak se světová databáze jmenuje, jim totiž nabízí přes dva miliony různých žánrů. „Knihy jsou jednak ve formátu PDF, ale také audio knihy, které jsou namluveny rodilými mluvčími,“ dodala knihovnice.

Knihy tak využijí také lidé, kteří se učí cizím jazykům. Ti mohou vybírat ze zhruba sta různých světových jazyků. Zájem o tuto novinku je prý veliký, do tajů elektronických knih se snaží proniknout stále více lidí. „Přestože tuto službu nabízíme zatím krátce, lidé už si to zkoušejí a listují si databází,“ prozradila Kukrechtová.

Kniha do kapsy

Podle ní se zatím o novou službu zajímají především technicky založení čtenáři. „Ale i pokud někdo není technicky zdatný, tak mu knihovnice ochotně pomohou s přihlášením do systému i se stahováním knih,“ ujistila knihovnice, že služba je nejen pro mladší ročníky, ale klidně mohou přijít také například senioři, kteří třeba s počítačem běžně nepracují.

A jaké jsou hlavní výhody elektronických knih?

„Výhodou je samozřejmě skladnost – můžete si na ´flashku´ nebo do notebooku dát několik titulů a ušetříte místo, které by zabraly klasické tištěné knihy. Nebo si může vzít třeba audio knihu do mp3 přehrávače a poslouchat ji během řízení auta,“ řekla Markéta Kukrechtová.

Na druhou stranu se může stát, že vám vypadne elektřina, nebo se rozbije počítač a vy se budete muset vrátit ke klasické tištěné knize. Budoucnost prý bude patřit právě knihám v elektronické podobě.

„Ale myslím si, že klasické knihy si vždy najdou své čtenáře,“ uvedla knihovnice.