Největší ´hříchy´, kterých se majitelé psů dopouštějí, jsou dva. „Majitelé psů hřeší hlavně tím, že neuklízejí po svých čtyřnohých miláčcích, ale také je pouštějí volně mimo vyznačená místa nebo nedali zvíře očipovat,“ uvedl ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

Problémových majitelů psů je přitom podle odhadů až několik desítek procent. Ne na všechny ale strážníci narazí, někteří zůstanou jejich očím skrytí.

Strážníky a kontroly přitom ředitel vysílá nejen v uniformě, ale také v civilním oblečení, aby budili co nejméně pozornosti a mohli tak chytit přímo při činu co nejvíce těch, kteří po sobě neuklízejí. „Zhruba v 90 procentech případů dáváme pokuty. Tedy jdeme formou trestu,“ řekl Chroboczek.

O pozitivní motivaci, nebo takzvané převýchově ale v Českém Těšíně příliš neuvažují. „To by zřejmě nemělo smysl, jestli po sobě někdo neumí uklidit, tak pak už žádná motivace nefunguje. Jedině že bychom ho do toho, co zbude po jeho psovi, snad nechali sednout,“ soudí s trochou nadsázky Chroboczek.

Českotěšínské hlídky strážníků jsou také navíc vybaveny čtečkou čipů – ten je každý pes na území města povinen mít pod kůží. Pokud se zvíře zaběhne, je jednodušší dohledat majitele a není nutné psa odvážet do útulku.

Podobné problémy ale řeší i v jiných městech. „Naši strážníci dávají pokuty, k přestupkovému řízení na radnici se jich dostane jen několik, tedy lidé, kteří odmítnou na místě zaplatit pokutu, nebo neuposlechnou příkazu strážníka,“ popsala situaci mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Na radnici se přitom dostávají až extrémní případy, ne ti, kteří reagují hned na místě. I v Karviné ale bují především psí exkrementy, viditelné především po zimě.