Hodně zajímavý pohled se naskytl tento týden obyvatelům v městské části Šumbark. Rorýsi zde nejdříve celý den kroužili a v noci se rozhodli přespat na panelákovém sídlišti. Přichytili se na fasádách domů, na kterých strávili celou noc. Vhodnější lokalitu odletěli hledat až s příchodem svítání.

„U nás si ustlal jeden rorýs přímo na balkóně. Nejdřív jsem myslela, že je zraněný, ale on se jen držel omítky. Vůbec se mě nebál a nechal se dokonce hladit. Ráno byl stále na místě a odletěl až po sedmé hodině. Na fasádě paneláku jsme viděli další odpočívající ptáky,“ uvedla čtyřiačtyřicetiletá žena.

Rorýsi dokážou při letu střemhlav dosáhnout až dvěstěkilometrové rychlosti a živí se létajícím hmyzem. Stěhovaví ptáci podobní vlaštovce se pokaždé vracejí na místa, která jim v minulých letech sloužila k hnízdění. Jedno hnízdo mohou mít na celý život, ale lidé jim svou činností hnízda ničí, nejvíce zateplováním svých obydlí. Při těchto opravách mizejí v domech veškeré otvory, a právě ty sloužily nejvíce jako hnízda. Ochránci přírody nabádají lidi k tomu, aby malým ptákům pomohli, stavěli budky a stali se tak jejich přáteli.

„Počet rorýsů v posledních letech stále klesá, když úbytek je v desítkách procent. Když jim lidé hnízda berou, tak by jim měli pomoci, a to tím, že postaví vhodné budky. I několik málo hnízdišť v jedné lokalitě totiž může významně přispět k zachování místní rorýsí populace,“ uvádějí ornitologové.