VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spalovna odpadů: zlepší, nebo zhorší ovzduší?

Region - Stavba spalovny odpadů v Karviné nepřinese kraji úlevu od škodlivin vypouštěných do ovzduší průmyslem a je špatným řešením pro nakládání s odpady. Odpůrci spalovny varují, že její vznik změní charakter emisí škodlivých látek na nebezpečnější. Zastánci spalovny ale tvrdí, že je to lež.

8.5.2011 7
SDÍLEJ:

Bývalý černouhelný důl Barbora, kde má stát spalovna komunálního odpaduFoto: Libor Pristáš

Miliardy vynaložené na její výstavbu by se měly raději investovat do ekologizace tepláren a také do podpory třídění bioodpadu v domácnostech.

Vše o spalovně čtěte v Souvisejících článcích

Tato tvrzení ve čtvrtek zveřejnila na společné tiskové konferenci sdružení Arnika a Občané proti spalovně. Své výhrady podala i do probíhajícího územního řízení k nové spalovně. Zároveň dál běží petice proti spalovně, kterou už podepsalo jedenáct tisíc lidí.

Čím víc sáčků, tím méně peněz

„Spalovna odpadů je špatné řešení pro životní prostředí v Moravskoslezském kraji. Tím, že bude náhradním zdrojem energie pro karvinskou teplárnu, se sice sníží emise oxidu siřičitého a oxidů dusíku, přibude však daleko nebezpečnějších těžkých kovů a organických látek ve zdejším ovzduší. Ukazují to zkušenosti z Liberce, kde postavili spalovnu rovněž napojenou na teplárnu,“ argumentoval Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.

Cesta ekologizace teplárny a většího třídění odpadu by byla podle něj pro zdejší životní prostředí mnohem šetrnější. V ulicích by proto měly přibýt například hnědé popelnice, do kterých by lidé vyhazovali bioodpad. Jak ale donutit společnost, aby byla v otázce třídění poctivější?

„Stačilo by využít zkušenosti ze západu, třeba z Rakouska. Lidé někde třeba neplatí přímo za odpad, ale za odběr jednotlivých sáčků. Když by chtěli kupovat jen ty na netříděný odpad, vyšlo by je to draho. Když si ale vezmou sáčky na více druhů odpadu, mají to levnější. Na to by slyšeli i zdejší lidé,“ přiblížil jeden z příkladů Petrlík.

U ústí komína může být i kavárna

Podle Miroslava Nováka, náměstka moravskoslezského hejtmana pro oblast životního prostředí, jsou však tvrzení, že by spalovna vypouštěla horší emise, lživá. Nadále trvá na tom, že takzvané Krajské integrované centrum přinese snížení všech hodnot.

„Naše stanovisko ke spalovně je stále stejné a nehodláme na něm nic měnit. Spalovna je provoz, který nezhorší ovzduší v Karviné. Naopak dojde k poklesu hodnot z teplárny, která bude brát ze spalovny energii,“ vyjádřil se Novák.

Jako příklad toho, že spalovna je v dnešní době čistý provoz, uvedl aktuální příklad z dánské Kodaně. Tam chtějí takovéto zařízení rovněž stavět a zajímavostí je, že u ústí jejího komínu má vzniknout panoramatická kavárna, ze šikmé střechy bude sjezdovka pro lyžaře.

„Určitě chceme podporovat i třídění odpadu, je to součást našich opatření. Obecně ale nejde vytřídit více než padesát procent komunálního odpadu, to jsou hodnoty ze všech vyspělých zemí. Kapacita spalovny přitom nebude ani na padesát procent odpadu,“ uvedl dále Novák.

KIC - Krajské integrované centrum neboli spalovna komunálního odpadu by měla vyrůst do roku 2015 na území karvinského Dolu Barbora. Výstavba by měla stát podle propočtů zhruba pět miliard korun. Záměr počítá se získáním dotace z Operačního programu Životní prostředí a úvěrovým financováním.

Autor: Martin Pleva

8.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
3 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Marek Janečka: Třetí žlutá? Nezájem

Karviná – Fotbalový dříč uprostřed karvinské zálohy, to je fotbalista Marek Janečka. Dnes čeká jeho partu těžký zápas na teplických Stínadlech (od 17 hodin).

AKTUALIZOVÁNO

V opravované křižovatce se srazilo osobní auto s autobusem

Ke kolizi osobního automobilu s autobusem spěchali v sobotu ráno havířovští záchranáři a policisté ke křižovatce ulic Národní, Na N8břeží, Těšínská a 17. listopadu. 

AKTUALIZUJEME

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

Havárie osobního automobilu vyřadila v páteční odpolední špičce světelnou signalizaci v nejfrekventovanější křižovatce v centru Havířova. 

Doubrava přiveze autobus fandů

Doubrava – Fotbalový i společenský svátek čeká tuto sobotu zástupce malé obce na Karvinsku z Doubravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení