Ústřední automotoklub (ÚAMK) zveřejnil mapu nejnebezpečnějších úseků. V Moravskoslezském kraji jsou úseky označené jako velmi nebezpečné hned čtyři. V okrese Karviná je to silnice mezi Havířovem a Českým Těšínem, jež pokračuje přes Ropici dále k Třinci. Asi třicetikilometrový dvouproudý úsek místy svádí k rychlé jízdě. Dlouhé rovinky však střídají ostré a nepřehledné zatáčky a podle šéfa motorkářského klubu Havrani z Havířova je tento úsek velmi zrádný.

O tragické nehodě informoval Deník v článku: Na Karvinsku se v noci zabil motorkář. Jel bez přilby!

„Silnice je v některých místech nakloněná na opačnou stranu, což bývá kámen úrazu. V autě to ani nepoznáte, ale na motorce může mít krizová situace na takovém povrchu osudové následky,“ říká motorkář Josef Dlabač.

„Budeme-li upřímní, známe nejčastější příčinu nehod. Kritická je zejména rovinka na druhé straně Těrlické přehrady, kde to ´frajeři´ často pořádné rozpálí,“ říká Dlabač. Varuje, že nebezpečné jsou silnice zejména po zimě, kdy ještě nejsou zcela uklizené. „Zrovna v této době bývá na krajnicích ještě štěrk, a jestli na tomhle povrchu začnete brzdit, vyletíte ze silnice raz dva,“ dodává Dlabač.

Kritický byl především rok 2007, kdy na této silnici havarovali čtyři motorkáři, přičemž dva případy skončily smrtí. „Ve dvou případech byla příčina nehody vysoká rychlost, v jednom případě nevhodné předjíždění a jednomu motorkáři vběhla do dráhy zvěř,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Podle ní policisté pořádají také akce, které jsou zaměřeny na motorkáře. „Tyto silniční kontroly pořádáme především v měsících, které umožňují motorkářům vyjet na silnici. Zaměřujeme se především na dodržování rychlosti, požití alkoholických nápojů či omamných látek, kontrolu řidičáků a viditelnost registračních značek, které si občas motorkáři zakrývají různými věcmi,“ dodala policejní mluvčí.