„Zmije je plachá, takže mnohem spíš uteče, než na ni někdo narazí. Ale může se stát, že ji lidé v lese překvapí, když se někde vyhřívá a usne,“ říká Naďa Sikorová z Přírodovědné stanice v Karviné.

V případě setkání s jedovatým hadem doporučuje jediné: „Určitě ji nedráždit, nešťouchat do ní klacíkem, ani nohou. Zvláště děti mívají tendenci to zkoušet, jak bude zvíře reagovat. Ale učíme je, že se takto nemají chovat k žádnému zvířeti, nejen k hadům,“ dodává Sikorová.

Nebezpečí hrozí podle ní hlavně v Beskydech, kam mnoho lidí jezdí na výlety a dovolenou. „Vím, že zmijí má být letos více, tyto zprávy jsem také slyšela. V Karviné ale šance na hada narazit bude přece jen o něco menší, než v přírodě,“ podotkla Sikorová.

Což ale nic nemění na situaci, že ať ve městě nebo v přírodě, had je nejvíce nebezpečný právě teď na jaře. „Ještě nelovil a nic nežral, takže jedové váčky má plné – a je tedy nebezpečnější, co se týče kousnutí. Postupně s přibývajícím rokem se množství jedu zmenšuje,“ popisuje Sikorová.

Nebezpečí a varování před jedovatými hady symbolicky začalo platit o poslední dubnové neděli, tedy na den, kdy má svátek Jiří. Říká se totiž, že ´Na svatého Jiří, vylézají z děr hadi a štíři´.