Celkem přišlo k odběrům v Krevním centru Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji 64 mužů z celého okresu. Rekordmany v rámci okresu se stali dobrovolníci ze Stonavy. Přestože jejich sbor, který byl obnoven teprve před šesti lety a čítá jen 54 členů, k odběru přišlo dvanáct členů. Pět z nich dokonce byly ženy nebo dívky.

Čím si takový zájem vysvětluje preventista a zakladatel SDH Stonava Emil Probs? „Myslím si, že je to o přístupu těch lidí k této práci, která je pro mnohé koníčkem. Nebojím se říci, že naši hasiči mají zachraňování životů takříkajíc v krvi,“ řekl Probs.

Pyšný na obecní „dobráky“ je také starosta Ondřej Feber. „Začínali od nuly, protože v minulosti zde hasičská tradice v důsledku poddolování a pomalé likvidace obce zanikla, a dnes vynikají na mnoha polích,“ prozradil stonavský starosta Ondřej Feber.

Hromadné darování krve je měsíční organizovaná akce, která začala 15. dubna a končí 15. května 2011. Například v rámci okresu Ostrava-město se na svátek hasičů přihlásilo k odběru 15 dárců krve. Okresy Opava, Nový Jičín, Frýdek-Místek a Bruntál si dohodly individuální termíny podle potřeb jednotlivých okresních krevních center.