Prakticky od přestavby podchodu před sedmi lety vedení města slibuje, že kluzké kachle na schodech nechá vyměnit, ale stále k tomu nedošlo. Frekventovaným místem procházejí denně tisíce lidí, kteří se v zimě leckdy drží zábradlí doslova zuby nehty, jen aby nespadli. I tak ale občas spadnou.
Jedním z řešení, jak zvýšit bezpečnost chodců na schodech, je položení nových dlaždic. Možný je podle odborníků případně i protiskluzový nátěr, nikoli však zátěžové koberce, jak o nich uvažovala radnice. Koberce by totiž při počtu procházejících lidí vydržely jen velmi krátce, navíc by se vruty poškodila dlažba.
Nikdo neví, kolik to bude stát
Kolik by ale úprava schodů měla stát, zatím nikdo ani netuší. „V této chvíli cenu teprve zjišťujeme a oslovujeme firmy. Na změnu máme momentálně vyčleněno jen 70 tisíc korun, ale to na dvě schodiště určitě nestačí. Až částku zjistíme, chtěli bychom požádat město o navýšení rozpočtu. Vedení radnice se k tomu staví pozitivně, tak snad to vyjde,“ doplnila Benatzká s tím, že řešení by podle ní mohlo přijít ještě do zimy.
Schody přitom teoreticky protiskluzový povrch mají. Ten ale zjevně příliš nefunguje – v zimních měsících tam pravidelně výstražné značky upozorňují na nebezpečí úrazu. Takto se situace řeší od momentu vybudování podchodu v roce 2004. Problém přitom nastává ve chvíli, kdy místem projde větší množství lidí a ti na dlažbu přenášejí sníh promíchaný se solí.
„Protože schodiště je bezpečné pouze s dokonale suchým povrchem, snažíme se ho pravidelně zametat. Trvalým řešením situace je ale jedině výměna stávající dlažby na schodech,“ popsala Benatzká.
Jen zázrakem si ti, kdo si tady udělali modřiny nebo vyrazili dech, nešli stěžovat na radnici. „Radnice ještě žádné oznámení o zranění v tomto místě nepřijala,“ zrekapitulovala letošní zimu mluvčí města Dorota Havlíková. Zranění zřejmě prozatím vždy zamířili do nemocnice a situaci dále neřešili.