Místní sdružení Polského sdružení kulturně-osvětového PZKO v Horní Suché může opět využívat prostory v budově u Dělnického domu. Po rozsáhlé rekonstrukci byla budova slavnostně předána do užívání první květnový pátek a v neděli prošla první zatěžkávací zkouškou. Při místní pouti zde představitelé připravili kromě jiného i den otevřených dveří.

„Byla to vlastně první možnost, jak lidem rekonstrukci představit. Při pouti to byla jedinečná příležitost. Další akce už jsou také naplánované. Každopádně jsme nadšeni a doufám, že nyní máme s opravami tak na sto let klid,“ uvedl předseda hornosušského PZKO Bronislav Zyder.

Oprava domu zahrnovala stavební úpravy i výměnu střechy. Celkově vyšla tato etapa rekonstrukce na 2,5 milionu korun. Od roku 2010 zde stavební práce vyšly na čtyři miliony korun a peníze získali členové PZKO nejen od obce, ale také z Polska. „Když pracovníci odkryli ze střechy starou krytinu, tak jsme šli do kolen. Krov byl totiž totálně shnitý a my museli nechat udělat novou celou střechu. To stálo dalších tři sta tisíc, což nebylo vůbec příjemné. Naštěstí se nám podařilo sehnat další dotace, které nám výrazně pomohly stavbu zdárně realizovat,“ uvedl dále Zyder, který přiznal, že ještě není vše zaplacené ani hotové. „Čekáme na poslední peníze z dotace, které ještě nedorazily. Ale určitě přijdou, takže to není žádný problém. No a ještě nám chybí opravit a vybavit kuchyň. S tím by nám měla pomoci další dotace z Polska, kterou máme přislíbenou,“ dodal Zyder.

Na slavnostním zahájení nechyběly ani delegace z Polska. Na poslednín hcvíli dorazila také generální konzulka Polské republiky v Ostravě Anna Olszewská. „Moc se omluvám za zpoždění, ale zdržela jsem se u zkoušek studentů. Ty byly náročné a já jsem ráda, že jsme stihla alespoň část oficiálního zahájení. Tady se podařila dobrá věc, která pomůže nejen k udržení kulturního odkazu, ale také k získávání a prohlubování přátelství. Už jsem tady byla ne jedné akci. Byla to ekoburza a já si zde zakoupila pár drobností, které mám dodnes doma. Takže mohu stav posoudit a rekonstrukce se opravdu velmi podařila,“ uvedla Olszewská.

Významnou měrou pomohla při rekonstrukci také hornosušská radnice. Ta se finančně podílela na všech etapách rekonstrukce. „Myslíme si, že činnost PZKO hraje v životech našich občanů významnou roli, takže činnost sdružení obec dlouhodobě podporuje. To určitě dokazuje i to, že obec poskytla na poslední dvě etapy rekonstrukce dotaci přesahující dva miliony korun,“ uvedl místostarosta Horní Suché Josef Žerdík.