Hasiči nejen provázeli svými základnami, ale vyrazili i do ulic. Zkontrolovali místa, kde mají pravidelně problémy s průjezdem svých rozměrných vozidel. Za stěrače vozidel, která špatně parkují, vkládali letáčky s varováním.

Den požární bezpečnosti vyhlašuje již od roku 2000 v celé republice Česká asociace hasičských důstojníků, a to vždy jednou ročně, pokud možno na „šťastný“ pátek třináctého. Cílem je soustředit do jednoho dne preventivní akce, které profesionální hasiči připravují a uskutečňují v průběhu celého roku. Tím chtějí záchranáři hlavně varovat před požáry a jejich negativními důsledky pro životy a zdraví lidí i jejich majetky.

V celém Moravskoslezském kraji bylo otevřeno 21 stanic. V okrese Frýdek-Místek dokonce kvůli zájmu pořádali celý Týden požární bezpečnosti. V některých městech a obcích kraje se do akce zapojili i dobrovolní hasiči.

„Na stanicích jsou obvykle připraveny ukázky zásahové techniky a výstroje i s možností oblečení či vyzkoušení návštěvníky, prohlídky vybraných zázemí stanic s přiblížením denního režimu profesionálních hasičů, soutěže pro děti o sladkosti a třeba i odpovědi na dotazy typu, co dělají hasiči, když právě nezasahují…“ informoval Petr Kůdela.

Zbrojnice na Karvinsku, konkrétně v Karviné, Havířově, Orlové, Bohumíně a Českém Těšíně, byly otevřeny od 9 do 17 hodin. Stejnou návštěvní dobu mělo také Hasičské muzeum v Ostravě-Přívoze, kam se protentokrát nemuselo platit vstupné.