Bohumínští napadli postup ministerstva, které bez ohledu na to, že v ve městě platí vyhláška o zákazu umisťování a provozování výherních přístrojů v blízkosti škol, zdravotnických či sociálních zařízení nebo úřadů, povolilo majitelům barů a hospod provoz videoterminálů s odůvodněním, že to nejsou klasické výherní automaty, které zákon ve vybraných lokalitách provozovat zakazuje.

„Většinu vydaných povolení ministerstvem financí v Bohumíně považujeme za protiprávní, protože jsme nebyli účastníky řízení a jsou povoleny v rozporu se zákonem v blízkosti škol, zdravotnických či sociálních zařízení nebo úřadů. To jsou důvody, proč jsme na ministerstvo postupně podali 42 žalob," vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Přestože dal soud Bohumínu zapravdu, definitivně vyhráno v Bohumíně ještě nemají. „Máme informaci, že ministerstvo financí plánuje odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu. Herny tak zůstávají v provozu,“ uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová s dodatkem, že přesto považují rozhodnutí soudu za průlomové a jsou připraveni bojovat až do konce.

V Bohumíně otevřeně bojují proti výherním hracím automatům už od roku 2005, kdy zdejší zastupitelé jednomyslně schválili vyhlášku, která provoz výherních hracích automatů na 25 konkrétních ulicích v Bohumíně zakázala. Tento zákaz město už pětkrát rozšířilo. Vydáním zákazové vyhlášky před šesti lety se podařilo snížit počet výherních hracích automatů ve městě ze 140 na 30 kusů. Radnice dokonce kvůli tomu oželela pět milionů korun z výtěžku na poplatcích.

„Ministerstvo financí pak ale v Bohumíně do uprázdněných heren povolilo přes 250 modernějších videoterminálů a to hned na 10 let. V provozu jich je už více než 150, přestože nám písemně garantovalo, že bude respektovat naši zákazovou vyhlášku a v místech se zákazem videoterminály povolovat nebude,“ říká mluvčí města.

Starosta Petr Vícha předpokládá, že když město vyhrálo jeden z těch 42 totožných soudů, tak vyhraje i ty zbývající. „Je to však běh na dlouhou trať a soudy se mohou protáhnout na měsíce, možná i roky. Přístroje zatím budou vesele fungovat dál a obírat lidi o peníze. Náš boj tedy není zdaleka u konce, ale vytrváme a nevzdáme se, i kdybychom měli jet až Evropskému soudu do Štrasburku,“ dodal.