Za normálních okolností se říčka na jedné straně rozlévá do polí, vpravo po toku však zatopí blízké zahrady a dostane se samozřejmě do domů.

Takováto situace by však už měla být minulostí. Povodí Odry se totiž konečně pustilo do úpravy koryta Petrůvky, a pokud bude příroda letos Petrovické šetřit a nepřijdou silné deště, po skončení úprav by už ani při povodních nemělo být tolik zatopených zahrad a domů jako v minulosti. Nejlépe vůbec žádné.

Zemní hráz vyrůstá v místě, kde bude chránit nejproblémovější část toku říčky Petrůvky v Marklovicích – rodinné domky v části Pustky a pod zámkem, u čističky odpadních vod.

„Jednotlivé úseky budou mít dohromady délku okolo 1600 metrů a stavba spolkne z dotací ministerstva zemědělství 16 milionů korun. Celá stavba bude hotova na jaře 2012, ale už v listopadu bude z 99 procent dokončena, poté se dořeší jen drobnosti, jako je zatravnění hrází a podobně,“ dodal obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček.

Snad bude líp, věří lidé z Petrovic

Dělníci se do stavby pustili počátkem března. Nejprve museli odstranit více než 90 stromů, které bránily hladkému průtoku vody při záplavách. Nejprve založili část pravého břehu, kde vyrostla kamenná hráz, a v těchto dnech připravují betonáž téměř dva půlmetru vysoké stěny, přes kterou by ani extrémní množství vody nemělo přetéct.

„Jsme klidnější,“ říká Jaroslav Šotola, když se společně díváme, jak stavba pokračuje. Jeho rodina i příbuzní, kteří bydlí ve vedlejším domku, si už velké vody užili dost. Prakticky při každých vytrvalých deštích se tady Petrůvka vylévá. Stejně tak loni v květnu.

„Tehdy jsme měli v domě metr vody. Však to je vidět na fasádě. Voda byla až pod okny,“ ukazuje Šotola dobře viditelný pás na domě.
Rok poté, už se zase usmívá. Dům je uklizený, škody pojišťovna zaplatila. „Nechali jsme si dům vysušit odbornou firmu. Zaplatila to pojišťovna, tak co. Dvě stě padesát tisíc,“ říká důchodce.

Přesto se několikero povodní na domě, který mimochodem stojí od roku 1897, podepsalo. „Už se odlepuje obložení, ale jinak to pořád jde. Jen už jsme si řekli, že nebudeme natírat fasádu,“ ukazuje na novotou zářící žlutý dům. „V roce 2005 i loni jsme natřeli fasádu a za měsíc přišla voda. Takže už toho fakt bylo dost,“ říká Šotola.

První úsek hrází skončí u rybníku Urbančík, další by se za pár let měly stavět v Závadě. Tady by mělo být hotovo ještě letos. V Závadě se však situace zkomplikovala. Studie, kterou Povodí Odry nechalo zhotovit v roce 2006, nepočítala s některými faktory a tamní lidé, znalí poměrů a chování řeky při povodních, požadují její přepracování.

„Lidé ze Závady se domnívají, že tato studie úprav koryta dostatečně nechrání tamní nemovitosti, a proto jsme se se zástupci Povodí Odry dohodli, že nechají vypracovat novou studii. Vše potom s lidmi probereme v září,“ prozradil starosta Petrovic Marian Lebiedzik.

A protože terénní úpravy nemohou začít, dokud nebudou vyřešeny dohody s vlastníky pozemků, se zahájením prací v Závadě se počítá nejdříve v roce 2014.