Výkupy pozemků, kde se mají protipovodňové stavby budovat, totiž brzdí přímo jejich majitelé. Město proto znovu uvažuje o tom, že změní územní plán, aby vodohospodáři měli potřebné pozemky k dispozici.
„Jednáme s Povodím Odry, aby se pokusilo urychlit přípravu a výstavbu zbývajících protipovodňových hrází ve Vrbici a Pudlově. Ovšem kvůli některým majitelům pozemků se stavba nedaří realizovat v takovém rozsahu, v jakém by bylo potřeba,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
Kvůli přípravě stavby protipovodňových hrází město už v minulosti měnilo územní plán, aby bylo možné potřebné pozemky vyvlastnit. A jak Vícha přiznává, nyní o tom uvažují znovu. Město podle něj podnikne všechny legální kroky k tomu, aby lidem zamezilo stavět v místech, která by mohla voda ohrozit.
„Žijeme na soutoku dvou řek, takže si musíme uvědomit, že žádná ochrana nebude nikdy stoprocentní. Ale musíme udělat vše pro to, abychom nebezpečí zmírnili,“ myslí si Vícha.
Zčásti také kvůli nedokončeným protipovodňovým opatřením Bohumín během loňských květnových povodní opět zalila velká voda z Odry a Olše a napáchala škody celkem za 75 milionů korun.
Odhady nákladů na stavbu protipovodňových hrází ve Vrbici se pohybují okolo 60 milionů korun a realizace se termínově posunuje nejdřív na roky 2012 až 2013. V Pudlově se zatím hrubé stavební náklady odhadují asi na 200 milionů korun a projekčně se začnou připravovat nejdříve v roce 2013.
„Výstavba hrází v Pudlově bude totiž mnohem náročnější než u všech předchozích. V některých místech by hráz měla dosahovat v poměrně velkých délkách výšky až 4,5 metru,“ vysvětlila mluvčí města Lucie Balcarová.
Valy proti velké vodě už chrání město ve Starém Bohumíně a Šunychlu, další vznikají při stavbě dálnice D1.