Přestože hrozilo, že voda půjde i dále do centra. „Olše je na české straně hranice dostatečně regulovaná a má zpevněné břehy, ale na polské tomu tak není,“ upozornila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Na české straně se tak voda vylila pouze na nábřeží, dál nešla. „Větší problémy působí přítoky Olše, ty mají tendenci se vylívat lokálně i během menší vody. Radnice tyto přítoky v těchto místech pravidelně čistí,“ doplnila Havlíková.

Náklady na opravy a obnovení majetku Českého Těšína a sousední obce Chotěbuz po záplavách vyčíslila radnice města na takřka čtyři a půl milionu korun. „Povodeň a vytrvalé deště v květnu loňského roku poškodily především silnice, mosty a objekty vodního hospodářství, ale také například spáchaly poměrně velkou škodu na nerezovém bazénu v areálu městského koupaliště. Jeho oprava přišla na téměř půl milionů korun,“ vyčíslila Dorota Havlíková.

Další náklady ale muselo město platit v souvislosti se záchrannými pracemi. Ty přišly město během povodní na 828 tisíc korun. Největšími položkami v rozpočtu záchranářství byly refundace dobrovolným hasičům a odvoz a likvidace odpadů ze zaplavených domů. „Poměrně velké peníze a úsilí nás stálo odstraňování sesuvů půdy a vyčištění zatopených míst od naneseného bláta a větví,“ doplnila mluvčí města.