V Karviné-Podlesí se ještě letos bude pokračovat cesta v místech, kde ujížděl svah. „Na úpravě svahu se pracuje, necháváme zpracovávat expertizy, protože problém tam není jen kvůli záplavám, ale obecněji,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Půda již naštěstí neujíždí, což ale neznamená, že v budoucnu by nemohl nastat další problém, pokud by se situace v současnosti neřešila.

I v Českém Těšíně se již ujíždějící svahy podařilo zastavit, tam naštěstí situace nebyla tak dramatická, jako v Karviné a Doubravě.

Ve zmíněné Doubravě jsou na tom zatím nejhůře. „Svah pod Ujalou stále ujíždí. Zrovna tento týden jsme to řešili s Dětmarovicemi, kterých se to také týká,“ posteskla si starostka Doubravy Květuše Szyroká. „Navíc tudy nyní vede objížďka kvůli opravovanému mostu v Karviné a zvýšený pohyb aut tomu také vůbec nepomáhá. Situaci řešíme,“ popsala Szyroká, jak vše souvisí se vším.

Druhý svah v Doubravě, který sjížděl a kde byl posuv půdy vůbec největší, v této chvíli je v klidu. „Dům, který tam stál, jsme museli vykoupit, nedalo se v něm bydlet. A k tamějším zahrádkám a dalším obydlím jsme vybudovali novou cestu z druhé strany,“ řekla Szyroká.

Velké problémy s ujíždějícími svahy měli také v Havířově a v Horních Bluzdovicích. Svah pod Hálkovou ulicí v Havířově se podařilo stabilizovat zasypáním potoka Stružník, který je veden v potrubí a zmohutněním základny celého svahu.

V Horních Bludovicích stále existuje riziko, že při dalších dlouhodobých deštích se bude podmáčený svah opět sesunovat a mohl by zatarasit koryto řeky Lučiny.