Například v budově Střední odborné školy ochrany osob a majetku v Karviné-Darkově se sušilo ještě v zimě. „Škole jsme půjčovali vysoušeče ještě loni v listopadu,“ popsala ředitelka Českého červeného kříže Marie Hlaváčová. Studenti jsou sice již přestěhováni jinam, nicméně budovu se její majitel stále snaží dát do pořádku a do stavu, v jakém byla před povodněmi a zatopením.

Vysoušeče už se ale vrátily tam, odkud původně byly zapůjčeny – do Českého červeného kříže, k hasičům a společnosti RPG. Část z nich se ale dlouho ´doma´ neohřála. Putovaly totiž na sever Čech, především na Liberecko, kde byly potřeba při tamějších záplavách.

Karvinská radnice, která do loňských záplav vlastní vysoušeče neměla, si je ale posléze koupila. „Z popovodňové sbírky jsme koupili několik vlastních vysoušečů – hlavně pro krizové situace. Nemáme sice prostory pro uskladnění velkého množství, takže si stejně budeme dále půjčovat, ale tyto naše budou sloužit v prvním momentu, než se dostaneme k půjčení,“ popsala plány radnice Swiderová.

I hasičům a RPG se vysoušeče již vrátily a čekají na další využití. Které by ale nemuselo přijít. Záplavy totiž není radno přivolávat.