Podle projektu má mít nové autobusové stanoviště 60 arů a celkem osm stání. „Autobusové nádraží bude mít ve srovnání s tím stávajícím čtyřikrát menší plochu. Bude tedy jednodušší na údržbu a úklid a bude pro cestující komfortnější. Projekt počítá i s objektem pro prodej jízdenek, informace a toalety,“ uvedl vedoucí odboru územního rozvoje Rostislav Klimánek.

Přípravy však brzdí nevypořádané majetkové poměry.

„Pozemek pro výstavbu za obchodním domem Billa sice patří městu, ale jeho majitel do této lokality v minulosti investoval a nyní po městu žádá kompenzaci,“ uvedla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková s tím, že se tím protahuje územní řízení.

Jednání s majitelem obchodního řetězce prý běží, ale je těžké odhadnout, kdy skončí. Ani na jaké částce se obě strany dohodnou. Kolik žádá majitel? „Řádově několik milionů korun,“ prozradila Havlíková. Samotné náklady na výstavbu nového stanoviště se odhadují na 35 až 40 milionů korun.

Otázka je, kdy se bude stavět. Radnice musí společnost provozující supermarket nejprve vyplatit a snaží se tyto potřebné peníze získat formou dotace. „Projektoví manažeři neustále sledují, zda nebude vypsána vhodná výzva, na kterou by město mohlo reagovat a o peníze se ucházet,“ vysvětlila mluvčí Dorota Havlíková.

A co bude s prostorem současného stanoviště? To je součástí tzv. zlatého trojúhelníku, který radnice už několik let nabízí potenciálním investorům. Ideální představou je zastavění tohoto prostoru budovami s komerčními prostory, případně polyfunkčním domem s byty. Zatím však veškeré snahy o prodej této lukrativní plochy v centru města vyšly na prázdno.

„Bohužel. Právě z prodeje pozemků pod stávajícím stanovištěm chce město financovat výstavbu nového stanoviště,“ vysvětlila Dorota Havlíková.