„Pasy se zapsanými dětmi zůstávají v platnosti i po 1. červenci. Až do doby platnosti toho pasu rodič takto s dítětem může cestovat. Od 1. července se ale nově nebudou děti už zapisovat,“ popsala změnu karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Řady se mohou tvořit především před prázdninami. „Lidem to připomínáme již nějakou dobu. Bohužel máme vždy stejnou zkušenost – velká část těch, kdo budou doklad potřebovat, nechají jeho vyřizování na poslední chvíli. Podle toho pak vypadají fronty,“ popsala mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Nicméně přesný počet měnících lidí nelze odhadnout, na rozdíl od zmíněných řidičských průkazů. Ne všichni totiž cestují do zahraničí na dovolenou, proto leckteré děti pas nepotřebují.

Úřady doporučují při cestě do zahraniční přibrat k dětskému pasu ještě i rodný list dítěte. Někde totiž při prokazování totožnosti mohou narazit na problém – pasy pro děti totiž platí pět let. A roční dítě, které bylo na pas před lety vyfoceno, vypadá jednoznačně jinak, než třeba pětileté, se kterým cestujeme.

Pokud bylo dítě zapsáno do pasu do konce června, může za hranice i s rodičem, v jehož pase je zapsáno.

Tento zápis ale skončí 26. června, pak již bude muset dítě mít bezpodmínečně vlastní pas.