„Lidé se stěžují, že se v této oblasti zvýšil provoz,“ uvedl starosta Dětmarovic Ladislav Rosman. Podle něj nebylo výjimkou, že uličkou v obytné zóně projíždělo i 300 aut za hodinu. „Nejhorší to je před 6. a před 14. hodinou, kdy jezdí lidé z práce nebo do práce,“ říká Rosman.

Vzhledem k tomu, jak je cesta úzká, se prý nejednou stalo, že auta při snaze vzájemně se vyhnout, projížděla přes soukromé pozemky. Proto tam starosta nechal umístit značku zákazu vjezdu s dodatkovou tabulí. „Zákaz se samozřejmě netýká například dopravní obsluhy, zásobování nebo sanitek a vozů komunálních služeb,“ dodává starosta.

A značka neomezí ani lidi, kteří zde bydlí nebo zde mají například garáž. Těm stačí zajít nebo zatelefonovat na úřad a automaticky dostanou povolení. „To povolení mohou dostat také lidé, kteří mají například v Doubravě známé a jezdí k nim na návštěvu,“ řekl Ladislav Rosman.

Zákaz vjezdu v Koukolné překvapil spoustu řidičů, kteří jsou evidentně zvyklí tudy jezdit. „Nevíte, jak se dostanu k finským domkům do Doubravy?“ ptal se včera redaktora Deníku slovensky mluvící řidič felicie. Když se dozvěděl, že bude muset vážit cestu přes celou Orlovou, jen pokrčil rameny a odjel.

Zákazovou značku v Koukolné si pochvalují i v Doubravě. „Ten nárůst aut byl opravdu vysoký. Jezdili nám tudy hlavně Poláci,“ prozradila starostka Květuše Szyroká.

Nebezpečí číhalo zejména na děti okolo finských domků, kudy projížděly spousty aut.