Varování platí pro celou republiku, a to až do pondělka. Bouřky se mohou projevovat silným větrem, který může vyvracet stromy a strhávat elektrické vedení. Spolu s vydatným deštěm mohou padat i kroupy. Vedle lokálních záplav z vylitých koryt vodních toků mohou kroupy ničit úrodu a rozbíjet skleněné výplně.

Meteorologové proto vyzývají k opatrnosti. Lidé by si měli zajistit majetek proti poškození. Riziko velmi silných bouřek bylo pro pátek do 17.40 hod. Až do pondělí platí výstraha před silnými bouřkami.

Zatímco většinou přichází změna počasí na sever Moravy a do Slezska od západu republiky, tentokrát se páteční bouřka odpoledne vytvářela nad Moravskoslezskými Beskydami a posunovala se směrem ke Karvinsku a Ostravsku. Místní pamětníci tvrdí, že takový vývoj nevěští nic dobrého a první škody na sebe skutečně nenechaly dlouho čekat.

Stavení zapálil asi blesk
První škoda v regionu byla hlášena z Bystřice na Třinecku. Patrně po zásahu blesku začala v pátek kolem půl druhé odpoledne hořet dvoupodlažní novostavba dřevěného domu v Bystřici. „Na místě zasahuje šest hasičských jednotek. Podle mých informací není nikdo zraněn,“ popsal tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela s tím, že zatím je příliš brzy na vyčíslení škody. „Po dohašení prozkoumá spáleniště náš vyšetřovatel. Protože v tu dobu se nad obcí přehnala bouřka, je skutečně možné, že objekt vzplál po úderu blesku,“ dodal Kůdela. (šru)

Na Karvinsku v pátek nebyla situace nijak vyhrocená, přesto k několika škodám došlo. Bouřka se držela především nad Těšínskem. Tam v jejím průběhu vydatně pršelo. V Albrechticích páchalo škodu bahno. "Máme tři domy, kolem kterých se prohnalo bahno, když déšť vzal z polí ornici," popsal starosta obce Vladislav Šipula.

Odpolední bouřka se nad regionem prohnala také v sobotu. Přesně podle předpovědi postupovala pomaleji než páteční. Proto byla vydatnější na množství srážek. "Především v sobotu se přitom mohou vytvářet bouřky s velmi malou rychlostí postupu. Může se tak vyskytnout bouřka, která setrvá nad jedním místem delší dobu a projeví se vydatnými srážkami (ojediněle kolem 30 mm)," předvídali meteorologové. Právě kvůli vydatnému dešti museli havířovští hasiči vyjet do Horních Bludovic čerpat vodu. Napršelo taky do části havířovského magistrátu. V Šenově padaly kroupy, které naštěstí byly jen malé a nezpůsobily škody. Deník o tom informoval v článku: OBRAZEM: Bouřka v Šenově objektivem čtenáře

Také v neděli se nad regionem objevil bouřkový mrak. Meteorologové předpovídají možnost krupobití a silnějšího větru v době bouřky.