"Přestože se jednalo o cvičení, jednotka o tom neměla do poslední chvíle tušení. Ze základny ve Frýdku-Místku jeli jako k ostrému zásahu,“ řekl Deníku přímo na místě akce náměstek krajského policejního ředitele Martin Hrinko.

Akce se účastnili vedle zásahovky také vyjednávači, obecní policie, hasiči a členové karvinského Oblastního spolku Českého Červeného kříže. Po prvotním taktickém rozdělení úkolů před školou se komando dostalo dovnitř a začalo vyjednávat o propuštění rukojmí. Cvičení je naplánováno do nočních hodin.

Policie z taktických důvodů nezveřejnila detaily cvičení. Tématem cvičení byl zásah proti extrémistům typu "Vítkovských žhářů", kteří ve školní budově drželi rukojmí, aby prosadili své požadavky. Právě od toho se odvíjel postup záchranné akce a vyjednávání.

Představitelé extrémistů měli za úkol dostávat vyjednávače po dobu několika hodin do opravdu svízelné situace, která by mohla odpovídat tomu nejhoršímu scénáři, ve kterém dochází i k obětem v řadách rukojmí.

„Cvičení bylo plánováno dopředu a mělo hned několik termínů. Nakonec vyšel tento. Policii jsme vyšli maximálně vstříc. K dispozici dostali školu, naše strážníky i hasiče, pro které to je jistě také užitečná zkušenost,“ řekl starosta obce Vladislav Šipula.

Policie pojala cvičení i jako zácvik mladých vyjednávačů. Za podmínek, které se velmi podobaly reálným, si zkoušeli různé postupy své práce. Svůj štáb si rozložili v jedné ze tříd. Instrukcemi a poznámkami popsali celou tabuli. S teroristy vyjednávali přes vysílačky a zjištěné informace konzultovali se zkušenými kolegy.

Ještě o půl desáté večer se školou rozléhaly výstřely. Chvíli po desáté bylo cvičení ukončeno.