Specializujeme se na chléb, kterého tady pečeme osm druhů,“ říká majitel rychvaldské pekárny František Legerski. A moc dobrý, chleba z Rychvaldu je známý široko daleko – po celém kraji. V rychvaldské pekárně mají vlastní patentovaný recept, speciálně pro pekárnu vytvořený. „Rohlíky jsme také zkoušeli, ale nejsme na to zařízeni,“ doplnil František Legerski. Právě do Rychvaldské pekárny jsem se vydala, abych na vlastní kůži zjistila, jaký život pekař má…

Celkem 19 pekařů se v pekárně střídá v několika směnách. Ty začínají buď v 6 hodin ráno, nebo v 6 hodin večer a trvají 12 hodin. „Pekaři na směně jsou vždy tři, doprovází je uklízečky, které pomáhají udržet provoz čistý,“ popisuje můj průvodce, výrobní ředitel pekárny Libor Legerski.
Šestice pekařů upeče během 24 hodin čtyři tuny chleba. Větší část během dopoledne, ale rozváží se samozřejmě i večer a odpoledne. Čerstvý chléb si ale v prodejně vedle pekárny můžete koupit kdykoli – i v noci.

Pece tu během roku vypínají jen na několik málo dnů, zpravidla o svátcích. Jinak jedou nepřetržitě. Kolotoč pečení jede skutečně nonstop. Tedy od výroby kvasu, vody a koření, přes jeho rozmíchání a vykynutí, vyválení bochníků do ošatek, dokynutí chleba na vozících a samotného vsazení do pece. Celý jeden cyklus zabere zhruba tři hodiny, ovšem jednotlivé fáze běží paralelně -v jednom okamžiku se jedno těsto vyrábí, druhé míchá, třetí kyne, ze čtvrtého se válí bochníky a páté se již peče. „Upečení jednoho klasického devítisetgramového bochníku trvá 45 minut. Jiné jsou v peci kratší i delší dobu, záleží na váze,“ prozrazuje mi ředitel pekárny Zdeněk Michalik.

A problémy, které tady řeší? Kromě poruchy, která se občas vyskytne na každém stroji, hlavně zvyšující se cenu mouky. „Od konce loňského roku se cena mouky i dalších ingrediencí zvedla dvojnásobně. I energie jsou dražší. Jenže ten, kdo to odnese, je pekař – protože právě zdražil chleba, a lidé to vidí,“ postěžoval si František Legerski.