Příkladem budiž mladík z Bohumína, kterého nedávno přistihli v herně strážníci za doprovodu úředníků ze sociálního odboru radnice. ´Hříšník´ bude nyní dostávat část dávky namísto peněz ve formě potravinových poukázek. Nejen Bohumín, ale i mnohá další města se tímto způsobem brání, zneužívání sociálních dávek.

„Dávky pomoci v hmotné nouzi vyplácíme ve stravenkách těm, kteří je nevyužívají tak, jak by měli, tzn. holdují alkoholu, anebo hrají na automatech,“ vysvětlil vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč.

Momentálně pobírá speciální stravenky 83 klientů bohumínského sociálního odboru. Ti ji mohou uplatnit ve 36 prodejních místech v Bohumíně, mezi kterými jsou i lékárny a prodejna obuvi, a v pěti obchodech v Rychvaldě.

Se stravenkami se kšeftuje

Velmi podobná situace je i v jiných městech okresu. Policisté a úředníci sice při pravidelných namátkových kontrolách málokdy přistihnou některého z klientů ´sociálky´ u automatu, ale všeobecně se ví, že stravenky jsou předmětem spekulací a ´obchodů´. Loni se například v Karviné řešil případ, že se na vlakovém nádraží, kde se zejména za chladného počasí scházejí místní bezdomovci, objevil inzerát, že někdo vykoupí od lidí stravenky. A nabízel odkup stravenek za 70 procent ceny. Že nešlo o náhodu, si redakce KARVINSKA tehdy ověřila na vlastní kůži a upozornila na to městskou policii.

O zneužívání dávek vědí také v Orlové, ale na vyplácení dávek formou potravinových poukázek rezignovali. Úředníky k tomu vedly špatné zkušenosti s tímto systémem.

„V roce 2009 jsme chtěli zneužívání sociálních dávek předejít a klientům jsme místo peněz dávali stravenky, ale ani to nezabránilo jejich zneužití. Mnozí z nich si totiž stravenky vyměnili za peníze či rovnou za alkohol. Naše aktivita se tak minula účinkem, proto jsme se vrátili ke klasickým sociálním dávkám v peněžní podobě,“ shrnula vedoucí odboru sociálního a zdravotního v Orlové Iveta Nociarová.

Na kontrolu heren, která měla odhalit, zda lidé pobírající sociální dávky je neprohrávají na automatech, se vydali o uplynulém víkendu také v Českém Těšíně tamní strážníci společně se sociální pracovnicí.

„Během akce zaměřené na kontrolu zneužívání sociálních dávek strážníci prověřili 25 heren. Mezi hráči tentokráte nenašli žádnou nikoho, kdo by pobíral sociální dávky, ale při minulé kontrole narazili při hře na automatu na jednoho klienta ´sociálky´,“ uvedl šéf českotěšínských strážníků Petr Chroboczek.

Sociální pracovnice chtějí v kontrolách pokračovat. „Pokud u hracího automatu přistihneme našeho klienta, budeme mu dávky vyplácet v poukázkách, napřed ve zkušebním režimu. Pokud kontroly neprokáží obrat v situaci k lepšímu, bude to natrvalo,“ říká vedoucí sociálního odboru Městského úřadu Český Těšín Uršula Chrástecká.

Českotěšínská ´sociálka eviduje zhruba 560 lidí, kteří pobírají od města dávky sociální nouze. Osmdesát až devadesát z nich dostává část pomoci v poukázkách, které mohou v obchodech proměnit za potraviny, drogistické výrobky i oblečení.

„Z části jsou to lidé, kteří jsou u nás registrováni více než půl roku a neprojevují žádnou snahu svou situaci řešit. Z části pak občané, u nichž jsme pakovaných šetřením zjistili, že dávky nejdou tam, kam by měly směřovat,“ dodala Chrástecká.