VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lépe si rozumíme s OKD než s radnicí

Orlová /ROZHOVOR/ – Kdo kritizuje vedení města, bývá označován za nepohodlného. Právě v této situaci se ocitl Radim Lapšanský, předseda Osadního výboru Zimný Důl, jenž vystupuje ostře vůči vedení města a mnohdy si nebere servítky, když se mluví o vztahu města a okrajové části Lazy a Zimný Důl.

29.5.2011 3
SDÍLEJ:

Předseda osadního výboru Zimný důl Radim Lapšanský si myslí, že radnice s tamími obyvateli nehraje férFoto: Tomáš Januszek

Již jednou starosta navrhl jeho odvolání. Tehdy neprošlo. Podle posledních informací je tady druhé kolo a o osudu současného předsedy Osadního výboru Zimný Důl v těchto dnech mají rozhodnout radní a poté zastupitelé.

Co konkrétně radnici vytýkáte?
Pokud je v nějaké smlouvě uvedený paragraf 33 Horního zákona, který říká, že peníze, které dá důlní společnost do rozpočtu města, mají jít na ochranu zájmů a nemovitostí v těžbou postižených oblastech. A to se neděje.

Můžete být konkrétní?
Jistě. Posledních 10 milionů korun, které město dostalo od OKD na základě dodatku č. 3 k Dohodě mezi městem a OKD z roku 2007 skončilo v chodníku na sídlišti II. etapa v Lutyni.
Pokud jde o dodatek č. 3 k Dohodě mezi městem a OKD o povolení hornické činnost za konkrétních podmínek, tak v něm se praví, že dohoda 1/2007 bude doplněna o poruby, které bude možné vytěžit nad rámec této konkrétní dohody. A za to město dostane oněch 10 milionů korun.

A ty město dostalo?
Ano. A použilo je na budování infrastruktury, nikoli na ochranu zájmů a nemovitostí, jak je uvedeno v dodatku.

Starosta Jiří Michalík ale tvrdí, že o tom, jakým způsobem budou využity peníze, které město od OKD takto získá, rozhoduje zastupitelstvo…
To není pravda. Je to jednoznačné obcházení zákona. To je jako by město získalo nějakou dotaci na konkrétní věc a zastupitelstvo by rozhodlo, že peníze víc potřebuje na něco jiného a ne na to, na co prostředky žádalo. Peníze z dotace musí být použity výhradně na to, na co byly poskytnuty. V tomto případě na ochranu zájmů a nemovitostí. Další věc je, že starosta podepsal tento dodatek bez pověření rady města. Neměl k tomu oprávnění.

To je smělé tvrzení. Máte na to nějaký důkaz?
Samozřejmě. Zkuste najít usnesení, které by jej pověřovalo podpisem dodatku č. 3. Neexistuje.

Jak to tedy víte?
Protože jsem se na to ptal, a pátral jsem po tom usnesení. Žádné takové se mi najít nepodařilo.

A sdělil jste tuto skutečnost, toto své podezření zastupitelům?
Ano. Interpeloval jsem v této věci i starostu.

Co jste se dozvěděl?
Místo to, aby řekl, že 10 milionů město dostalo na ochranu zájmů a nemovitostí, tak se ohání paragrafem 37, odstavce 4 Horního zákona, podle kterého v případě, že je zapotřebí řešit nějakou přeložku, dopravní záležitost, tak ty peníze může město dostat předem. Ovšem ty peníze nebyly ani takto využity. Mám z těch odpovědí pocit, že mě úředníci chtějí „utopit“ v záplavě předpisů a paragrafů. Z toho není nikdo chytrý a jako laik prakticky nemáte šanci zjistit, zda se v tomto případě zákony vykládají správně. Já si myslím, že se vykládají špatně a zmateně.

Město v Zimném Dole neinvestuje

Město dlouhodobě plánuje v Lazech a Zimném Dole vybudovat kanalizaci. Už proběhlo veřejné projednávání s občany, běží administrativní příprava. Za současné situace, kdy se zřejmě bude prohlubovat Důl Lazy a plánuje se těžba na dalších 15 let, ale není jisté, že se lidé kanalizace dočkají.
Je pravda, že se pracovalo na zřízení věcných břemen s majiteli pozemků. Podle mých posledních informací, ale není vůbec jisté, že se kanalizace skutečně budovat bude. Z odpovědi na mou interpelaci jsem se dozvěděl, že město bude financování řešit ihned, jakmile bude jisté, že dotaci získá. Pokud však nebudou peníze na spolufinancování, kanalizace se budovat nebude.
Ptám se, jak je možné, že město se pro něco rozhodne, armáda úředníků na tom začne pracovat a nakonec vše ztroskotá na tom, že na to nejsou peníze? V tom případě mělo město lépe hospodařit a vyčlenit si potřebné peníze jen a jen na dofinancování takové investice.

Informace, že nebude kanalizace, asi obyvatele Lazů a Zimného Dolu nepotěší. A propos, vzpomenete si, co město za poslední dva tři roky investovalo v Zimném Dole?
Investovalo? Do potřeb obyvatel a na ochranu zájmů nemovitostí tamních obyvatel se neinvestovalo vůbec nic. Ano, opravil se plot u hřbitova, což ale není objekt občanské potřeby. Ale je pravda, že sem tam se zalepí nějaká díra v asfaltu, to je fakt.
Já si však dovolím tvrdit, že město nemá zájem na zvelebování této lokality. Zastupitelé se například ohánějí tvrzením, že to chtěli zaplatit z peněz, které město získá z prodeje pozemků u restaurace Horník v Porubě. Ty se ale dodnes nepodařilo prodat a Zimný Důl má tím pádem přijít zkrátka? Tak ať vezmou peníze odněkud jinud.
V Zimném Dole se neinvestovalo roky. Rozpadají se tam silnice, děti si nemají kde hrát. Chtěli jsme aspoň minimální investice, ať nám spraví aspoň něco, aby se daly nějaké peníze pro naše potřeby. A město tvrdí, že nám vytvořilo podmínky pro to, aby s námi OKD jednalo. A já se ptám, jak nám je vytvořilo?
My jsme si je vytvořili sami tím, že jsme se stali účastníkem řízení v procesu EIA, který je nutný pro vydání povolení hornické činnosti. My jsme to byli, kdo se obrátil na OKD, aby se jednalo předem a ne až poté, co se začne těžit. Mám dopis od ředitele dolu Karviná, ve kterém navrhuje schůzku, ne které bychom si vyjasnili své pohledy, požadavky a dopřesnili věci, které musí OKD splnit proto, aby jim prošla studie EIA, protože tu nemohou obejít.

Místostarosta Mojžíšek se nedávno pro Deník vyjádřil v tom smyslu, že se městu podařilo vytvořit pro lidi ze Zimného Dolu a Lazů co nejpříznivější podmínky, za kterých OKD v případě poškození majetku lidi odškodní.
To sice zástupci města říkají, ale v praxi to vypadá tak, že město dostane peníze, aby zvelebilo lokality, které jsou poškozovány těžbou a ty peníze ale skončí úplně někde jinde. Co k tomu víc říct?

Řekl jste, že s OKD jednáte coby zástupci Osadního výboru Zimný Důl samostatně ve jménu majitelů nemovitostí v této lokalitě. Jaké máte z jednání se zástupci OKD, kteří si podle svých prohlášení v médiích zakládají na korektních vztazích, dojmy?
Ty nejlepší, jednání jsou férová. Problém je v tom, že OKD nemůže dát peníze osadnímu výboru, ale městu. Jenže to je použije na investice v centru…

Autor: Tomáš Januszek

29.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Fotbalový zápas vysílaný na České televizi živě mezi domácím týmem Řepiště a Doubravou.
7

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

Ilustrační foto

Havířov přispěje na pomoc dětem v krizi

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Skvělý AZ. Rozšrouboval i Motor!

Havířov /FOTO, VIDEO/ – Bravo. Prvoligoví hokejisté AZetu doma porazili českobudějovický Motor a stoupají tabulkou.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Zase nula. Karviná nedává góly

Karviná – Jalová koncovka připravila už fotbalisty Karviné o hezkých pár bodů. Naposledy minimálně o jeden v sobotu v Teplicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení