„Letos vytvářeli řezbáři sochy především pro havířovské mateřské školy, které do svých interiérů nebo zahrad obdrží z lípy vyřezaného lachtana, chobotnici, akvárium, tučňáky a vodní svět. Dílka budou slavnostně zástupcům mateřských škol Mozartova, Místní, Čelakovského, Balzacova a soukromé Okružní předána ve středu 1. června v rámci celoměstských oslav Mezinárodního dne dětí,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Materiál ke své práci získali řezbáři ze stromů, které byly pokácené v rámci revitalizace Hlavní třídy. Tímto krokem stromy opět ožívají a stávají se zpět součástí života ve městě.

Letos řezbáři vyráběli také další sochy, které se stanou součástí betléma v tradičním Vánočním městečku. „Tyto sochy se na náměstí Republiky za několik měsíců vrátí, a to v předvánočním a vánočním čase. Už nyní jsou hotové díla Betlémské světlo, Ježíškova pošta, Mladý pastýř s píšťalkou a další dva pastýři. Všechny sochy budou předány v rámci programu Dne dětí v patnáct hodin,“ řekla dále havířovská mluvčí.

Středeční kulturní program bude zahájen už ve 12 hodin show pro děti, která nabídne spoustu písniček a soutěží. Na pódiu se představí také havířovské taneční soubory Limid DC, Maniak aerobik a taneční škola Horizonty. Nebude nouze ani o hudební vystoupení. V Havířově vystoupí dívčí pěvecká a taneční skupina 5 Angels a účastníci první Československé Superstar Monika Bagárová, Jan Bendik a Markéta Konvičková.

„Od 12 do 16 hodin nabízí Středisko volného času Asterix různé soutěže na pěti stanovištích, takže se mohou děti do oslav zapojit i aktivně,“ dodala Wojnarová.