K oficiálním akcím se připojují svými doprovodnými akcemi knihovny. „Městská knihovna Český Těšín se rovněž připojila k Mezinárodnímu týdnu čtení dětem svými aktivitami a činnostmi, jež mají podněcovat k lásce k literatuře a také ke společnému čtení v rodinách,“ uvedla knihovnice Renáta Nevelöšová.

V předvečer festivalového týdne, v úterý 31. května, českotěšínská knihovna pořádá ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě odbornou konferenci „Čtou naše děti? aneb dětské čtenářství očima odborníků“. „Jedná se o otevřené fórum pro knihovníky, pedagogy, organizátory čtenářských kampaní, zaměřených na dětské čtenářství,“ upřesnila Nevelöšová.

Připraveny jsou referáty na velmi zajímavá témata, jako například Co je čtenářská gramotnost, proč a jak ji rozvíjet?, Dětské čtenářství a čtenářská dovednost očima odborníků či Vliv pohádky na utváření osobnosti a psychiky dítěte a další. Konference se uskuteční v Čítárně a literární kavárně Noiva spolu s výstavou knižní ilustrace autorky Dariny Kriegel.

V rámci Týdne čtení dětem knihovna pořádá několik setkání s autory a překladateli knih.

„Jedná se o autorku knih pro děti Ivu Procházkovou, překladatele Harryho Pottera Pavla Medka či autor oblíbeného hrdiny Maxe Jiřího Macouna. Besedovat s dětskými čtenáři se bude v Čítárně a literární kavárně NOIVA, v knihovně na Ostravské a Havlíčkově ul. a ve Svibici a bude vyhodnocena dětská fotografická soutěž s názvem Přistiženi při čtení,“ doplnila Nevelöšová. Kromě těchto setkání proběhnou ve všech pobočkách další aktivity pro děti, např. třídní schůzka v rámci projektu Škola naruby, setkání se žáky Církevní ZŠ a SŠ, výtvarné soutěže pro děti, vědomostní kvízy.

Ve středu 1. června proběhne slavnostní inaugurace 1. mezinárodního týdne čtení dětem a to od 10.30 hodin v kavárně a čítárně Noiva, kterého se zúčastní mj. Jaromír Nohavica, zpěvačka Ewa Farna, herec Bolek Polívka a spisovatel Michal Viewegh.

Číst se bude česky, polsky i slovensky

Také Regionální knihovna Karviná se zapojí do prvního ročníku čtenářského týdne a to akcí Čteme pod Andersenovým pohádkovníkem. Ten je zasazen v parku Boženy Němcové v Karviné–Fryštátě. Hlasité čtení v českém, polském a slovenském jazyce, které se uskuteční v rámci 1. Mezinárodního týdne čtení dětem, se zde bude konat ve středu 8. června od 16. hodin. V případě nepříznivého počasí se číst bude pěkně pod střechou v prostorách knihovny na Masarykově náměstí. Knihovnice upozorňují, že pro návštěvníky jsou uchystány sladké odměny.

Šanci připojit se k historicky prvnímu Mezinárodnímu týdnu čtení dětem si nenechala ujít ani bohumínská městská knihovna. „Naše knihovna se k této významné kulturní akci připojí svým programem. Máme připraveno hned několik zajímavých akcí. Například vystoupí básnířka a umělkyně Jaroslava Grobcová se svými knihami a to za doprovodu muzikantů. Ti, kteří znají tvorbu regionálního písničkáře Josefa Pinkase, si jistě nenechají ujít jeho koncert, který je naplánován na 7. června. Připravujeme také hlasité čtení ve městě, na nečekaných místech, což jistě bude překvapením pro kolemjdoucí lidi,“ vypočítává zajímavé bohumínské akce vedoucí zdejší knihovny Magdalena Jedzoková.

Na své si samozřejmě přijdou také děti a s prázdnou neodejdou ani rodiče, kteří si budou moci vyzkoušet na vlastní kůži, co jejich děti obvykle v knihovně dělávají.

Gabriela Cichá