Před pár dny tak rozhodli stonavští zastupitelé. „Aby dotyčný kompenzaci dostal, musí topit výhradně ekologicky. To znamená, že si nesmí přitápět třeba dřevem,“ přiblížila podmínky Jana Szczerbová ze stonavského obecního úřadu.

Až dosud obec zvýhodňovala své obyvatele tím, že za ně zaplatila 60 procent daně z nemovitosti a pětistovku za každého, kdo v domě bydlí.

Co vedení obce k tomuto kroku vedlo?

„Je to především neutěšený stav ovzduší na Karvinsku. Všichni bychom měli dělat vše, co je v naších silách, abychom to zlepšili,“ vysvětlil starosta obce Ondřej Feber. Chtějí tak přesvědčit co nejvíce lidí, aby topili ekologicky.

Podle Szczerbové ale lidí, kteří si o tento příspěvek požádají, nebude hodně. „Nepředpokládáme, že by lidé najednou přestali topit dřevem a uhlím a začali masově přecházet k plynovým nebo elektrickým kotlům. Spíš takto chceme pomoci lidem, kteří topí těmito drahými prostředky a to zvlášť teď, když ceny plynu i elektřiny jdou nahoru,“ dodala Szczerbová, že možná právě tato dotace tyto lidi motivuje k topení tuhými palivy.

Ekologické topení ale podporují i jinde. Například v Karviné už několik let poskytují dotace na pořízení ekologického topení.

„Každý, kdo si požádal, dostal od nás příspěvek 13 tisíc korun na pořízení ekologického kotle,“ uvedla karvinská mluvčí Šárka Swiderová.
Každý žadatel prý musí splnit určité podmínky – zavázat se, že bude topit pouze ekologicky a zaslepit komín na neekologická paliva a umožnit kontrolu lidem z magistrátu.

„Bohužel se nám v poslední době stávalo, že lidé tyto podmínky porušovali a hlavně v souvislosti s tím, jak šla nahoru cena energií, používali neekologická paliva,“ sdělila Swiderová s tím, že tito lidé o dotaci zpětně přišli.

Vedení města chce ekologické topení podporovat i nadále, a kvůli zvyšujícím se cenám kotlů uvažuje o tom, že příspěvek zvýší. „Mělo by se o tom rozhodovat ještě tento rok. Zatím není jasná výše dotace, ale mělo by to být v řádu desítek tisíc,“ informovala mluvčí Karviné.

Jak ale zdůraznila, budou přísnější podmínky pro získání dotace. „Už nebude stačit zaslepení, protože to lze vrátit do původního stavu, ale bude nutno provést nevratné opatření k zamezení topení tuhými palivy,“ řekla Swiderová.

Zažádat si o příspěvek na plynový kotel mohli v minulosti také obyvatelé Orlové. „Naši občané mohli dostat dotaci 10 tisíc korun, bohužel tím, jak prudce stouply ceny plynu, klesl o plynofikaci i o samotné topení plynem zájem,“ uvedl místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Zvýhodňovat ekologické topení se nechystají ani v Havířově. „Město dost investovalo do plynofikace a další výhody nejsou v současné době v plánu,“ vysvětlila havířovská mluvčí Eva Wojnarová.

Lidé prý často takových dotací zneužívají. „Stává se, že si lidé vezmou příspěvek a vzápětí se vrátí ke starému způsobu topení,“ dodala mluvčí. Takové neekologické chování je prý pak špatně kontrolovatelné.