Nejenže začali promítat jako suverénně první v okrese – už 6. května – ale návštěvníkům ještě půjčují deky, kdyby jim byla zima. Letošní sezonu odstartovali v letním kině v parku Petra Bezruče romantickým filmovým muzikálem Varieté se známou zpěvačkou Cher v hlavní roli.
V horkých letních měsících zase mají pro návštěvníky připraveny repelenty proti komárům.

Letní kino v Bohumíně promítá vždy v pátek a v sobotu večer a promítání bude pokračovat až do srpna. „V případě, že by pršelo, se promítání přesune do budovy kina na Studentské ulici,“ informovala vedoucí oddělení kultury v K3 Radana Vozňáková.

Stejným filmem jako v Bohumíně, začne promítání v letním kině v Karviné. „Promítat začneme 23. června, kdy uvedeme americký film Varieté,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Po něm bude následovat animovaný film Rango a v neděli 26. června se mohou diváci těšit na čtvrtý díl dobrodružného filmu Piráti z Karibiku s Johny Deppem v hlavní roli. Lahůdku si organizátoři připravili pro karvinské diváky na polovinu července. „Karviná se 14. července připojí k celorepublikové premiéře pokračování Harryho Pottera pod širým nebem,“ uvedla Swiderová.

První červencový víkend zahájí promítání v havířovském letním kině. Produkce filmů bude připravena vždy od pátku do neděle až do konce srpna. Jako první se lidé mohou těšit 1. až 3. července na premiéru amerického filmu Rychle a zběsile 5. Představení začne ve 21.30 hodin a vstupné je stanovené na 80 korun.

Horor si nejlépe užijete v letním kině

Romantika a skvělá atmosféra. Tak vypadá představení v letním kině. „Člověk se tam cítí více svobodný. Není tolik stísněný jako v kamenném kině,“ myslí si jednapadesátiletý Libor Burda, který dělá promítače v bohumínském letním kině, které prošlo v minulých letech rekonstrukcí a do provozu se vrátilo až v létě 2005. „Ale začátek sezony jsme udělali v takový netradiční den a to na Silvestra. Měla to být jen taková recese, ale nakonec přišlo 150 diváků,“ říká promítač.

Kino získalo po rekonstrukci novou promítací plochu – plátno nahradila natřená betonová zeď panoramatického tvaru. „Ta zeď není rovná, ale zaoblená, takže poskytuje lepší divácký zážitek,“ vysvětluje výhody Libor Burda.

Kromě toho loňský rok přibyly také nové zesilovače a reproboxy. Také tímto způsobem se snaží v Bohumíně nalákat na promítání v letním kině. „Bohužel návštěvnost kin rok od roku klesá, jednou z příčin jsou domácí kina,“ říká Burda.

Přesto je stále dost lidí, kteří považují letní kina za nenahraditelná. Nejčastěji prý chodí mladí lidé a dospělí. „Vzhledem k tomu, že promítáme až pozdě večer, tak v našem programu nenajdete pohádky pro děti a senioři jsou zase zvyklí na určité pohodlí a raději si zajdou do kamenného kina,“ informuje promítač.

A těm co přijdou, prý nevadí ani nevlídné počasí. „Když začne pršet uprostřed filmu, tak si lidé roztáhnou deštníky nebo vlezou pod stříšku, ale málokdy se stane, že by někdo odešel,“ líčí Burda.

A na co lidé nejraději do letního kina chodí? „Nejoblíbenější jsou u nás úspěšné české filmy, takové Vratné láhve měli asi největší návštěvnost. Kromě toho lidé chodí na známé a propagované filmy jako jsou Harry Potter nebo Avatar,“ vypráví Libor Burda.

Skvělou atmosféru prý mají v letním kině hlavně horory. „Přece jen je tam lepší atmosféra, a když pak jdete z kina domů přes park, tak vás znepokojí jakýkoliv zvuk,“ usmívá se bohumínský promítač.

Kinematograf bratří Čadíků promítá české filmy

Největší z Čechů, Zemský ráj to napohled nebo Tacho. To jsou snímky, které mohou letos vidět návštěvníci Kinematografu bratří Čadíků.

„Je to vlastně takové pojízdné letní kino,“ vysvětlil Jakub Gajdica, vedoucí kin v Karviné. Popularita společnosti je podle něj u nás značná. „Už je to taková značka. Když se řekne, že přijedou Čadíci, tak všichni vědí, co je bude čekat,“ řekl Gajdica. Program je lákavý pro návštěvníky také proto, že kočovná společnost hraje výhradně české filmy. „A jedná se především o aktuální snímky, které jsou jeden, maximálně dva roky staré,“ uvedl vedoucí karvinských kin.

Společnost se prý snaží vybírat ty nejatraktivnější snímky, záleží však na tom, co jim distributor dovolí. I tak ale mohli diváci například v Karviné na Masarykově náměstí vidět takové perly české kinematografie, jako je Menzelův film Obsluhoval jsem anglického krále nebo snímek s Ivanem Trojanem Václav.

Mnoho diváků prý přiláká také fakt, že nemusejí platit. „Vstupné je dobrovolné a co se vybere, putuje na dobročinné účely,“ informoval Jakub Gajdica. Navíc se promítá pod širým nebem, což může být zajímavé především pro obyvatelé těch obcí, které nemají letní kino. „Je to vlastně taková alternativa letního kina,“ dodal vedoucí karvinských kin. V Karviné bude Kinematograf bratří Čadíků od 25. do 27. srpna. Každý den promítne společnost jeden z výše uvedených snímků.