„Takové rozhodnutí soudu jsem předpokládal. Samozřejmě že bych byt koupil, ale moc jsem nevěřil, že bych ho za takových podmínek mohl získat. Slova pana Bakaly o prodeji nebyla podložena žádnou smlouvou, takže mi to spíš připadalo, jako by se lidé mezi sebou bavili, ale k ničemu se nezavázali. Na druhé straně chápu, že se někteří lidé jeho slov chytili,“ říká Vančák.

Rozhodnutím soudu nejsou zaskočeni ani jiní nájemníci, kteří bydlí v bytech RPG. Shodně říkají, že kdyby nabídku na koupi bytu měli, zřejmě by ji využili. Tu ale s největší pravděpodobností nedostanou, protože RPG již dříve oznámila, že byty prodávat nehodlá. Nájemníky nyní ale trápí jiná věc – stav bytů a výše nájmů. „Je to hodně špatné, řekl bych skoro neúnosné. Nájmy zdražují a investice žádné. Jen za poslední měsíc se z našeho vchodu odstěhovali čtyři nájemníci,“ říká Martin Vavříček z Karviné-Hranic.

Také on s manželkou uvažuje o tom, že si pořídí vlastní bydlení. „S ohledem na to, že nájmy mají v brzké budoucnosti dále podražit, velmi reálně uvažujeme, že si vezmeme hypotéku a koupíme si byt jinde a do osobního vlastnictví,“ dodává Vavřířek.

Přitakává mu také Renata Bagierová, rovněž z Karviné. Také její rodina přistoupila od nového roku na vyšší nájemné, ale očekává za to vyšší komfort bydlení. Bohužel marně. „Nájmy zvedají, ale do bytů neinvestují. U nás mají okna měnit až někdy v roce 2014. Hrůza,“ říká Renata Bagierová.

Říká, že kdyby jim RPG nabídlo byt odkoupit, určitě by tom prý uvažovali. „Jenže byty se prodávat nebudou. Navíc nemáme dost peněz na jiný byt, takže o hypotéce uvažovat nemůžeme,“ dodává Bagierová.

RPG nic neporušila

Šanci nájemníků bytů RPG na to, že by mohli dostat od vlastníka bytů nabídku k odkupu, minulý týden zřejmě definitivně zhatil soud. „Z privatizační smlouvy nevyplývá povinnost nabídnout nájemníkům bytové jednotky k odkoupení. Tato povinnost by nastala pouze v případě, kdy by se RPG Byty sama a dobrovolně rozhodla bytovou jednotku prodat. Protože však tato situace nenastala, neexistuje ani povinnost nájemníkům byty nabízet,“ uvedl v tiskové zprávě mediální zástupce Zdeňka Bakaly Pavel Kočiš.

„Výrok soudu lze shrnout do jediného souvětí – RPG Industries se nedopustila ničeho, co by porušovalo privatizační smlouvu či zákony, stát musí uhradit soudní náklady i náklady právního zastoupení RPG Industries,“ tvrdí Kočiš.

Sdělil také, že společnost RPG Byty má podle rozhodnutí soudu neomezené právo zřizovat zástavní právo k budovám s bývalými byty OKD.
Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí sdělil, že ministerstvo v nyní nález studuje a zvažuje další kroky.

TOMÁŠ JANUSZEK, ČTK