Poté už nebudou moci využít výhod vybudování přípojky zdarma v podobě zaplacení projektu. Nebudou moci následně ani požádat o velmi výhodnou půjčku.

Smlouva se týká obyvatel z městských částí Dolní Suchá, Bludovice, Prostřední Suchá a Dolní Datyně. Tady zajistí město stavební povolení na výstavbu přípojek a zároveň ušetří lidem peníze na výstavbu veřejných částí kanalizačních přípojek. Ty totiž bude město financovat právě na základě podepsaných smluv.

„Dosud smlouvu s havířovským magistrátem podepsalo asi sedmdesát procent dotčených. Lidé, kteří smlouvu do 23. června nepodepíší, budou později agendu spojenou s legalizací kanalizačních přípojek řešit administrativně i finančně sami,“ vysvětlila mluvčí havířovského magistrátu.

Město se snaží, aby se na kanalizace, jejichž stavby budou zahájeny ještě tento rok, napojilo co nejvíce lidí. Od počtu přípojek bude závislá výška dotace. Proto byla v budově magistrátu pro tyto účely zřízena kancelář, která je veřejnosti k dispozici každý čtvrtek od 15 do 18 hodin v pátém patře budovy. Na tomto místě mohou lidé zjistit i další potřebné údaje.

Projekt výstavby splaškové kanalizace v okrajových částech Havířova přijde celkem na 661 milionů korun a město na něj získá dotaci ve výši 381 milionů.

V první etapě se bude stavět v Dolní a Prostřední Suché. Poté se bude pokračovat v Dolních Datyních a Bludovicích. Výstavba potrvá do konce roku 2013. „Město nechá postavit třicet osm kilometrů veřejné kanalizační sítě, na kterou se pak připojí soukromníci. Projekt počítá s výstavbou 1061 kanalizačních přípojek,“ uvedla Wojnarová.

Pro obyvatele rodinných domů, kteří si musejí soukromé přípojky postavit sami, Havířov připravil finanční pobídky. Zájemci mohou získat bezúročnou půjčku na práce spojené s napojením do kanalizační sítě.

Po dokončení bude radnice provádět ve výše zmíněných lokalitách přísné kontroly, se kterými musejí počítat lidé, kteří své domy na síť nepřipojí.