„Myslím si, že to může souviset s tím, jak se v poslední době otevřely Amsterdam shopy, nebo s rozmachem internetových obchodů,“ řekla Lenka Táborská z K-Centra Občanského sdružení Net, které se zabývá drogovou problematikou.

Problém potvrzují také městští policisté. „Řešíme to stále, zvlášť teď v létě jsou stříkačky více na očích, což může být nebezpečné pro děti, které by si s nimi chtěly hrát,“ prozradil zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana.

Často strážníci nacházejí použité stříkačky na odlehlejších místech, kde mají uživatelé drog soukromí. „V létě na ně narážíme například v parcích, zatímco v zimních měsících nám často volají lidé, že je našli ve sklepě,“ dodal Ožana.

Podle něj je téměř nemožné chytit takového člověka při činu. „Ale je důležité, aby lidé dodržovali určitá opatření – například aby zamykali vchody nebo aby si všímali podezřelých lidí v okolí,“ vysvětlil Ožana.

A zvlášť pokud mají lidé důvodné podezření, nečekat, až dotyčný odejde, ale okamžitě volat číslo 156. A kde se v Karviné narkomané zbavují stříkaček nejčastěji? „Těch míst je víc, například v ulici Makarenkově a U Svobodáren v Karviné-Novém Městě a také okolí hypermarketu Tesco,“ dodal Václav Ožana.

S podobným problémem se setkávají také strážníci v Havířově. „Není to nijak razantní nárůst, ale je pravda, že se s tímto problémem zhruba jednou až dvakrát do týdne setkáváme,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Havířov Daneš Skulina.

Strážníci je nacházejí buď při pochůzkách, nebo volají lidé na číslo 156 a hlásí nálezy stříkaček. Chytit však člověka při činu je prý téměř nemožné.

„Stává se, že strážníci zahlédnou, jak někdo odhodí papírek nebo nedopalek od cigarety. Ale že by odhodil stříkačku? S tím jsme se snad ještě nesetkali,“ řekl Skulina.

Kromě průběžných kontrol navíc v Havířově dělají strážníci jednou ročně v létě akci s názvem Bezpečné pískoviště, kdy procházejí zhruba 350 pískovišť a dětských hřišť, kde hledají nejen pohozené injekční stříkačky, ale také střepy, dráty nebo další věci, které mohou dětem ublížit.

A podobnou akci pořádalo také minulý týden K-centrum v Karviné. „Měli jsme tu akci s názvem On-line, kdy po Karviné chodil terénní pracovník se dvěma našimi klienty a sbírali odhozené injekční stříkačky,“ informovala Lenka Táborská.

Pokud lidé najdou takto volně ležet stříkačku, určitě by na ni neměli sahat holýma rukama, protože hrozí přenos infekčních chorob. „Nejlepší je zavolat strážníky, kteří mají speciální kontejnery, do kterých stříkačky v rukavicích uloží a předají k likvidaci zdravotnickému zařízení nebo K-Centru,“ uvedl Václav Ožana.