Přestože situace na trhu práce není vůbec růžová, bylo i mnohem hůře. Absolutně nejvíce nezaměstnaných na Karvinsku bylo na konci ledna roku 2005. Bez práce tehdy bylo 28 302 lidí.

V průběhu letošního května se do evidence nově přihlásilo 1451 nezaměstnaných. Naopak 1851 bylo vyřazeno. V nabídce je 1 028 volných míst. Na jedno místo připadá v přepočtu 20 nezaměstnaných.

Ze 17 obcí a měst okresu jsou na tom s možností získat práci nejhůře obyvatelé Horní Suché. Míra nezaměstnanosti tam je dlouhodobě nejvyšší v celém regionu. Na konci května jako jediná překračovala 16 procent, přesně 16,71. Druhou pozici zaujímá Karviná s mírou nezaměstnanosti ve výši 15,91 procenta. Naopak nejvíce pracujících obyvatel mají v nejmenší obci okresu Chotěbuzi, kde míra nezaměstnanosti činí 8,63 procenta. Druhou příčku zaujímá Těrlicko s mírou nezaměstnanosti 10,22 procenta.

„Potvrdil se očekávaný pokles počtu uchazečů. Velmi příznivý vývoj zaznamenává poptávka zaměstnavatelů po nové pracovní síle. Počet evidovaných volných míst jen během měsíce května vzrostl o 30 procent. Ani jeden zaměstnavatel nepropouštěl hromadně a jen jeden požádal o povolení ke snížení mzdy na 60 procent. V průběhu května bylo zahájeno 43 rekvalifikačních kurzů pro 350 účastníků. Účastníci byli zařazováni převážně do kurzů PC, svářečských kurzů a získání a rozšíření řidičského oprávnění,“ informoval ředitel Úřadu práce v Karviné Radek Foldyna.