„Tuto možnost mají lidé, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou mít psa doma, ale chtěli by se o nějaké zvíře starat. Zájemce o adopci některého ze svěřenců havířovského psího útulku vyplní na internetu zveřejněnou přihlášku, případně se přihlásí o adopci poštou a zašle stanoveným způsobem finanční částku určenou vybranému zvířeti,“ uvedla vedoucí útulku pro drobná zvířata Dagmar Poláková.

Zaměstnanci útulku budou na oplátku patrony zvířete informovat o jeho zdravotním stavu, zasílat fotografie nebo bude možné, aby adoptované zvíře lidé chodili navštěvovat a třeba je i venčit. Možnost venčení bez předchozí adopce připraví havířovský útulek v nejbližších týdnech.

Jiná města v regionu už virtuální adopce pejsků nabízejí delší dobu. Například Karviná tuto službu zavedla v útulku vloni. „Lidé mohou přispět na zcela konkrétního pejska, který v útulku zůstane, ale bude jakoby jejich. Je to pro ty, kteří pejska doma mít nechtějí nebo nemohou, ale zvířata rádi mají. Stejně tak nabízíme možnost venčení jakéhokoli psa, stačí se domluvit s personálem,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

V útulcích, kde jsou procházky a sponzorování pejsků možné, mají svá pravidla a nevyjdou vstříc každému. „Pokud lidé vypadají, že si se psem poradí a neprotestuje ani pes, půjčujeme. Záleží samozřejmě na dobrovolnosti obou stran. Pokud pes vrčí a viditelně se mu nikam nechce, tak zájemce odmítneme. Není to jen o přání člověka, ale také ochotě dotyčného zvířete,“ popsal Jan Fábry z orlovského útulku.

Podle zaměstnance bohumínského útulku Zdeňka Špičáka je zájem o procházky se psy větší v létě. Naopak přes zimu chodí méně zájemců.