Města často situaci řeší tak, že se mladým rodinám snaží vyjít vstříc.

V Bohumíně otevřou právě na základě požadavku tamních rodičů oddělení pro nejmenší děti. Fungovat bude od září v Mateřské škole v Nerudově ulici v Novém Bohumíně. „Je určeno dětem na rozhraní dvou a tří let věku, a kapacita třídy je maximálně dvacet dětí,“ prozradila ředitelka školky Miroslava Absolonová.

Děti v této třídě budou mít speciálně upravený režim. „Máme i logopedické třídy a heterogenní třídu pro děti od tří do šesti let, kde mohou být pospolu například sourozenci,“ vysvětlila ředitelka.

Menší děti budou mít ve speciální třídě například více prostoru pro spánek a odpočinek. „Přijímat budeme i děti dvouleté, ale jen ty, které nejpozději v lednu následujícího roku dosáhnou tří let věku,“ dodala Absolonová s tím, že speciální oddělení pouze pro dvouleté děti v Bohumíně neexistuje.

Proč? „Museli bychom mít ještě jinou speciální třídu, na kterou je potřeba mít živnostenské oprávnění. A navíc i zdravotnický personál,“ dodala Absolonová.

Důvodem pro zřízení třídy pro ani ne tříleté děti je skutečnost, že ženy po mateřské dovolené se často chtějí vrátit co nejdříve do práce. „Maminky se v dnešní době vracejí z mateřské dovolené dříve do práce. Rády by umístily své dítě do školky už v době, kdy má třeba tři roky. Bezproblémové začlenění do dětského kolektivu v běžných třídách školek je ale v takových případech prakticky nemožné. Proto jsme vyslyšeli prosby rodičů a otevřeme speciální třídu jenom pro ně,“ popsala situaci vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Podobné třídy nebo praxe fungují i v dalších městech. Přímo třída pro dvouleté děti funguje v jedné z mateřských škol v Karviné, kde berou děti už dvouleté a mají speciální třídu, kam nejmenší chodí. Podobná třída funguje také v Orlové.

„Třída vznikla na popud rodičů a zájem o ni byl tak obrovský, že byla okamžitě plná. Chodí do ní deset až dvanáct dětí. Pokud bude zájem ze strany rodičů pokračovat, je město připraveno hledat další možnosti rozšiřování těchto speciálních tříd,“ řekla mluvčí města Orlové Nataša Cibulková.

I v Českém Těšíně je možné umístit dvouleté dítě do školy. „Třídy přímo pro dvouleté děti nemáme, ale když je volné místo, školky berou i mladší děti. Chystáme se zřídit takovou třídu, až budou možnosti to udělat,“ řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Pouze jesle ovšem fungují v Havířově. „Takzvanou přípravku před vstupem do mateřské školy nemáme, v Havířově jsou jesle, mladší děti je možné umístit tam,“ řekla Eva Wojnarová z havířovského magistrátu.

Práce s dětmi se v jeslích a mateřských školách liší skladbou personálu, když v jeslích funguje zdravotnický, kdežto ve školkách s pedagogickým vzděláním.