To všechno se mohli lidé dozvědět na akci Archivy veřejnosti otevřené, která se konala v archivech po celé republice. A také v Karviné. „Akce měla mezinárodní rozměr, takže se odehrávala v České republice i v zahraničí,“ vysvětlila archivářka Veronika Matroszová.

Jak řekla, těší ji, že se lidé o práci archivářů a fungování archivů zajímají.„Dělali jsme tuto akci potřetí a letos přišlo nejvíc lidí,“ prozradila archivářka s tím, že v archivu letos přivítali několik desítek návštěvníků.

Ti si mohli prohlédnout, co musí archiváři udělat s dokumenty, které se do archivu dostanou předtím, než se mohou zpřístupnit. A lidé se o jejich práci opravdu zajímali. „Co když vám přijdou nějaké kroniky se slepenými stránkami? Jak je od sebe oddělíte?“ zněla například jedna z otázek staršího pána.

Asi nejvíce se veřejnost zajímala o webové stránky instituce. „Zajímali se o to, co mohou najít na stránkách našeho archivu, zaujal je také projekt Stará Karviná,“ uvedla Matroszová.

Její slova potvrzují také reakce návštěvníků, kteří při přednášce souhlasně pokyvovali hlavou nebo dokonce výklad doplňovali svými postřehy nebo vzpomínkami. Pozorně také naslouchali odbornému výkladu Reného Ščípy, který jim stylově v uniformě četníka vyprávěl o historii četnictva v Karviné.

Na období „První republiky“ spolu s ním zavzpomínal také jeden dříve narozený pán, který doby prvorepublikových četníků zažil. „To bylo úplně jiné než dnes, když šel četník po vesnici, tak měl prostě respekt, byl to ´Pan někdo´. Ne jak dneska, kdy lidé policistům nadávají a plivou na ně. To by si tehdy nikdo nedovolil,“ zavzpomínal na své dětství starý pán.