Zastupitelé v pondělí po dlouhé diskuzi schválili návrh zastupitele Milana Pecky z ODS, kterým se zakazuje noční prodej od 23. hodiny večerní do páté ranní. Týká se tzv. hladových oken a prodejních stánků a platit začne na území města od 1. července.

Nová vyhláška o zabezpečení místních náležitostí veřejného pořádku má vyřešit noční prodej zboží z okýnek nebo stánků na veřejné prostranství a negativní jevy s tím spojené.

„Hájíme zájmy slušných občanů. Například prodejní stánek v Polní ulici je zdrojem problémů této části sídliště. Jeho zákazníci tam popíjení alkohol celou noc, chovají se nevhodně, ruší noční klid zdejších lidí a demolují zařízení. Protože stánek nemá toalety, vykonávají svou potřebu na autobusové zastávce nebo v okolních vchodech domů,“ vysvětloval zastupitel Pecka problémy, se kterými se potýká městská část Svibice.

Návrh vyhlášky zahrnuje i Hlavní ulici v centru města, kde jsou dvě tzv. hladová okna. Jedno je dočasně zavřené, druhé je v provozu.
„Jeho návštěvníci sem táhnou ze všech hospod. Zůstává po nich jen nepořádek a lidé si stěžují na rušení nočního klidu,“ dodal Pecka.

Ředitel Městské policie Petr Chroboczek uvedl, že tyto lokality jsou jednoznačně problematické. „Jen u prodejního stánku ve Svibici jsme za poslední tři roky řešili více než sto přestupků týkajících se rušení nočního klidu,“ řekl s tím, že po noci zůstává v okolí těchto prodejních míst vždy nepořádek, který musí město na své náklady odklízet.

V Hlavní ulici řeší strážníci především oznámení občanů, týkající se rušení nočního klidu.