Výhod má příměstský tábor hned několik. Děti nastoupí na tábor ráno a v podvečer si je rodiče zase vyzvednou. „Proto jsou vhodné i pro menší děti od první třídy základních škol,“ uvedl pedagog volného času střediska Asterix Tomáš Mendl a nastínil minimální věkovou hranici pro většinu táborů.

A ještě jednu výhodu mají příměstské tábory oproti těm klasickým: jsou levnější, přitom většina z nich dětem zajišťuje kromě celodenního programu i stravování.

V okolí Havířova mohou rodiče a děti vybírat hned z několika variant, které se liší jak nabízeným programem, tak i cenou. Mezi ty tradiční patří tábor pořádaný střediskem volného času Asterix.

„Letos pořádáme sedm táborových turnusů, na kterých se děti naučí tvořit z keramiky a vyrábět smaltované šperky,“ uvedl Mendl méně tradiční táborové aktivity. Sportovní a společenské hry i výlety do okolí jsou podle něj pro děti také připraveny. Podobnou variantu nabízí i Církevní středisko volného času sv. Jana Boska na Šumbarku.

Nespornou výhodou obou zmíněných táborů je cena. Za týdenní příměstský tábor rodiče zaplatí 250 korun.

Pro ty, kteří vyznávají heslo, že nejhezčí pohled na svět je ze sedla koně, je připraven dětský jezdecký tábor na ranči Pohoda v Albrechticích. „Dopoledne se děti starají o koně, učí se na nich jezdit, ale také je osedlat a čistit,“ přiblížila program táborová vedoucí Eva Nohelová.

Na odpoledne vedoucí přichystali sportovní a společenské hry, skákání na trampolíně, koupání v bazénu a soutěže. Tábor je podle Nohelové připraven pro děti od devíti let i pro ty, kteří na koni ještě nikdy neseděli.

Pro sportovce je v nabídce třeba tenisový tábor v Těrlicku, kterého se mohou zúčastnit děti od šesti let. „Tábor je určen jak pokročilým tenistům, tak i úplným začátečníkům, kteří nemají s tenisem žádné zkušenosti,“ řekl tenisový trenér Jiří Michník. „Děti si ani nemusí nosit vlastní raketu,“ dodal Michník.

Kromě dopoledního tenisového tréninku je pro děti připraveno skákání na trampolíně a koupání v přehradě.

Většina příměstských táborů je na týden a na nezájem dětí si vedoucí rozhodně nemůžou stěžovat. „Letos je o příměstské tábory opět velký zájem a zbývá jen pár posledních volných míst,“ tvrdí shodně Nohelová i ostatní táboroví vedoucí.

Od samého začátku prázdnin až do jejich závěru se mohou vyžít i malí táborníci z Karviné. Středisko volného času Juventus pro děti připravilo příměstské i klasické tábory s různou tématikou. Nechybí tak tábory s koňmi, turistické a putovní tábory, cyklotábory nebo tábory plné bojovek a her. Celotáborové hry se nesou v duchu kovbojů, pirátů nebo cesty do pravěku.

„Pořádáním táborů navazujeme na naši celoroční činnost, kdy se koná více akcí spíše ve městě. Léto zasvěcujeme právě táborům, a to jak těm dál od domova, tak i příměstským. Zájem je veliký, některé turnusy jsou již plně obsazeny,“ informoval mluvčí Juventusu Jiří Koch.
Podobnou, i když méně bohatou nabídku mají domy dětí a mládeže v Bohumíně a Orlové.

ROMANA HRBKOVÁ
MARKÉTA LARYŠOVÁ