V pátek mají podle upřesněné předpovědi meteorologů bouřky hrozit mezi 11. a 18. hodinou. Před polednem se první vytvářely na Novojičínsku a Krnovsku.

Ve čtvrtek voda zatopila v Ostravě křižovatku, tramvaje nemohly projet

Při prudké bouřce, která se ve čtvrtek odpoledne prohnala Ostravou, zatopila voda v Zábřehu křižovatku ulic Pavlovova a Kpt. Vajdy, takže přes ní nemohly projet tramvaje. Mluvčí hasičů Petr Faster informoval, že křižovatku zprůjezdnili hasiči, kteří propláchli kanalizaci a uvolnili kanalizační vpusti. „Na Svazácké ulici v Zábřehu spadl strom na zaparkovaný osobní automobil. Hasiči strom rozřezali, nikomu se nic nestalo,“ dodal Faster s tím, že v Porubě a Ostravě-Jihu hasiči také čerpali vodu ze zatopených sklepů.

Zásahů v průběhu hodiny bylo více. "Na Svazácké ulici v Ostravě-Zábřehu hasiče zaměstnal strom spadlý na zaparkovaný osobní automobil. Hasiči strom rozřezali pomocí motorových pil a poškozené auto předali majiteli. Nikomu se nic nestalo. V Porubě hasiči převážně čerpali zatopené sklepy, na třídě 17. listopadu zajistili nebezpečně uvolněnou okapovou rouru, která hrozila pádem na chodník," doplnil Faster.

Větší potíže kvůli počasí mohou nastat v pátek, kdy meteorologové pro Moravu a Slezsko předpovídají silné bouřky s kroupami a přívalovými dešti.

Léto kazí labilní počasí

Dopoledne parno, odpoledne bouřky. Čtvrtek přinesl poprvé od začátku prázdnin konečně letní teploty, takže řada lidí mohla vyrazit k vodě. V odpoledních hodinách ale idyla na koupalištích skončila, obloha se zatáhla a slunce vystřídaly bouřky. Podobné „labilní“ počasí by mělo pokračovat i v dalších dnech.

„Pátek začne zase hezky, kolem poledne ale bude přecházet studená fronta, která přinese přívalové deště a možná i krupobití. Rychle to ale přejde dál na východ a vpodvečer už bude zase polojasno. Teploty ke třiceti stupňům,“ říká Eduard Jarcovják z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

V neděli má být podle jeho dalších slov polojasno, maximální teploty mezi šestadvaceti až třiceti stupni Celsia. Víc přeháněk a bouřek lze očekávat zase v neděli, kdy se rtuť teploměru vyšplhá maximálně na pětadvacet až devětadvacet stupňů Celsia. „Podobné počasí by mělo panovat i v příštím týdnu,“ dodává Jarocovják.

Zábřeh ve čtvrtek zasypaly kroupy

"V zahrádkářské osadě U korýtka v Ostravě-Zábřehu padaly zhruba 15 minut kroupy velké asi jako višně. Na majetku nezanechaly žádné škody, kromě úrody, která je zvětší části zničená," informovali Deník Tomáš Soukup a Jana Švidrnochová, jejichž snímky jsou ve fotogalerii.

Varovná zpráva ČHMÚ:

Během noci na pátek a v pátek v první polovině dne bude přes naše území od západu přecházet studená fronta. V pátek se na Moravě a ve Slezsku na studené frontě vyskytnou místy bouřky ojediněle doprovázené kroupami, přívalovými srážkami (kolem 30 mm/h) a nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h). Nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h) se při přechodu fronty vyskytnou i v dopoledních hodinách v Čechách.

Před prudkými bouřkami meteorologové varují také v pátek od 15.50 do 18.50 hod. pro MS kraj Olomoucký kraj.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:
Přívalové srážky mohou ojediněle vést ke krátkodobému rozvodnění malých toků, potoků, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů apod.
Pro omezení škod větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

bb, map, čtk

videa na youtube:

video1

video2

video3

video4