Protesty lidí ale chodily již dříve. „Chtěla bych se zeptat na kosení trávy na sídlišti Ostravská v Hrabinské ulici. Přerostlá tráva způsobuje nemalé potíže alergikům, hlavně dětem, které jsou svým vzrůstem odkázány se pohybovat v úrovni vzrůstu trávy,“ popsala jedna z obyvatelek Českého Těšína.

Potíže byly zejména v době, kdy vše kvetlo. „ Budete nějak kontrolovat a postihovat majitele pozemků, kteří nekosí trávu? Konkrétně se jedná o parcelu 384 v našem vnitrobloku, kterou jste prodali Společenství vlastníků domu v ulici Bezručova 20. Vypadá to velmi neupraveně, když město okolní pozemky udržuje, za což vám děkujeme, a na jejich trávníku kvetou a vysemeňují pampelišky,“ popisuje nepokosenou trávu další z českotěšínských obyvatel.

Druhý jmenovaný pozemek byl v mezičase pokosen, ale podobná realita panovala na mnoha místech. „I uživatel sousedních nemovitostí má možnost bránit se, pokud se cítí být poškozen, a to soudní žalobou. Nejen stížností na město. Nejúčinněji však pomáhá přímo kontaktovat vlastníka pozemku a v mezích slušnosti mu vysvětlit, co konkrétně vám vadí, z čeho máte obavy a případně doporučit řešení,“ uvedla Irena Kostelencová z českotěšínské radnice.

Mnohdy ale ani osobní kontakt nepomůže, takže po termínu kosení do terénu vyrážejí úředníci na kontroly. „Karvinský magistrát kontroluje sekání trávy už od května, i když povinnost posekat poprvé je do 30. června. Známe situaci a víme, kdo má každoroční problém. Upozornění jsme dali zhruba třem desítkám fyzických osob a asi deseti firmám,“ popsala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Momentálně magistráty stále kontrolují – a mohou již i pokutovat. „Většinou majitel pozemku zjedná nápravu, ale máme i stálé hříšníky, kteří nám dělají veliké problémy, a to opakovaně každý rok. Nejen co se týče neposekané trávy, jsou tu i takoví, které opakovaně vyzýváme k úklidu i proto, že vzhled pozemku hyzdí vzhled obce,“ dodala Swiderová. Na přímý dotaz Deníku potvrdila, že jde například o firmu Záhir Development, která již v minulosti měla problémy například se skládkou pneumatik a neoploceným areálem po bývalém OSP.

Fyzická osoba přitom může dostat až třicetitisícovou pokutu, u firem se řídí několika pravidly. „Pokuty firmám mohou být udělovány podle dvou zákonů – pokud vzhled pozemku hyzdí i vzhled obce, pak až 100 tisíc, pokud jde o zaplevelený a neposekaný kus pole, pak až 500 tisíc,“ doplnila mluvčí Karviné s tím, že tak vysoké pokuty magistrát neuděluje, protože spíše dbá na prevenci a hříšníky upozorňuje.

Čtěte také: Radnice v Havířově hrozí lidem trestem za neposečenou trávu