Obyvatelé ani návštěvníci si tak letos na venkovních zahrádkách před restauracemi na náměstí ČSA neposedí. Úředníci nestihli vyřídit potřebné záležitosti se stavebním úřadem.

„Proto jsme plán odložili na příští léto a na přípravě začneme pracovat na přelomu letošního a příštího roku – abychom zkušební provoz mohli v létě rozjet,“ popsala Karína Benatzká z Městského úřadu v Českém Těšíně.

Zahrádek by se tak českotěšínští obyvatelé měli dočkat příští rok. Ovšem už dnes jsou tzv. předzahrádky některým lidem trnem v oku. Poukazují na hluk a koncentraci bezdomovců.

Odklad zahrádek a jejich postavení na náměstí ale není jedinou záležitostí v tomto směru, kterou v Českém Těšíně řeší. Již dříve zahájilo město řízení s majitelem jedné z restaurací v rohu náměstí – tam odtud již posezení, tedy stolky a židle, zmizely. Majitel a provozovatel restaurace totiž neměl potřebnou vodicí čáru pro nevidomé, aby nenarazili do židlí a stolů.

Podobný problém vznikl i s posezením v Masarykových sadech v centru města.

„Měl jsem za to, že město buduje chodníky na chození a ne, abychom přes ně stejně nemohli chodit. Díky tomuto venkovnímu posezení nejde po chodníku projít, ale musíte přejít na vedlejší cestu. O kočárcích nebo slabozrakých nemluvě. Je to tam zcela nevhodné, komplikované a nebezpečné,“ popisuje jeden z obyvatel města na stránkách radnice.

Majitel této restaurace nakonec povolení získal, i když dodatečně. „Radnice si určila, jak má zahrádka vypadat. V tomto případě žadatel místo upravil tak, že na rozšířeném chodníku je metr a půl široký pruh na projití, takže momentálně již by neměl být problém,“ popsala Benatzká.