„Technická příprava i samotná likvidace nejsou levné záležitosti, takže je třeba rozvažovat, jestli urychleně odstranit zbořený dům nebo raději opravíme ten, kde bydlí naši nájemníci,“ vysvětlil mluvčí společnosti RPG Petr Handl situaci v Orlové-Kopaninách, o které Deník psal před dvěma měsíci.

Místní obyvatelům tam vadí zbořeniny finských domků, o které se „starají“ nepřizpůsobiví občané. Jakmile se totiž někdo z baráku odstěhuje, ti se na něj sletí a během dne ho celý rozeberou.

„Berou hlavně věci z kovu, které můžou odnést do sběrny, ale nepohrdnou dokonce ani dřevem, které pak používají k topení,“ řekl tehdy redaktorovi jeden z obyvatel kolonie finských domků.

Po takovém nájezdu pak zůstane na místě jen spoušť, kde je navíc vzhledem k množství hřebíků nebo skleněných střepů nebezpečno chodit. A jak se situace změnila po dvou měsících? Jedna ze zbořenin zmizela, navíc RPG podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. „Tímto způsobem postupujeme vždy, když je náš majetek zdevastován,“ sdělil Handl.

Podle něj se jedná o dlouhodobý nešvar, který lze jen těžce řešit. „Samozřejmě nemůžeme před každý opuštěný objekt postavit strážného, který ho bude hlídat 24 hodiny denně,“ uvedl mluvčí. Podle něj je rád, když lidé nejsou lhostejní, a když vidí, že někdo takhle rozkrádá domy, zvednou telefon a zavolají policii. „Jde o to, nebýt lhostejný k těmto věcem a uvědomit si, že jsou většinou jedinými svědky takové události,“ řekl Handl.

Pokud navíc k takovýmto událostem přece jen dojde, snaží se společnost podle slov svého mluvčího objekt znepřístupnit červenou páskou. „Ale je to také o té spoluodpovědnosti občanů, aby si sami třeba dali pozor na své děti, aby tam neběhaly a neublížily si tam,“ dodal Handl s tím, že se snaží ty opravdu nebezpečné zbořeniny likvidovat přednostně.

S tím nesouhlasí jedna z obyvatelek osady. „Vždyť to bychom musely ty děti někde zamknout a nepustit je ven. U těch menších to chápu, ale co ti desetiletí? Přece nebudou doma, aby byli pořád pod dohledem,“ kroutí hlavou žena.