Letošní zkušenosti provozovatelů koupališť v okrese ohledně drobných krádeží jsou ale vesměs pozitivní. „Letos jsme zatím nezaznamenali žádné větší škody. Ale je to asi způsobeno tím, že letošní sezona ještě ani pořádně nezačala a teplých dní bylo málo,“ řekl mistr provozu na orlovském koupališti Petr Havelka.

Pokud nějaké ztráty byly, tak prý pouze drobnosti, které lidé ani nehlásili policii. „Letos jsme na letním koupališti zatím nemuseli řešit žádnou krádež. Naštěstí,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

„Na vině“ je ale tak trošku počasí – zloději totiž ještě neměli moc příležitostí krást. Horkých dnů bylo zatím minimum a lidé raději mířili jinam než za koupáním.

Veřejné koupaliště je pro chmatáky vyloženě ráj, a proto se vyplatí být nanejvýš obezřetný. Všechna koupaliště navíc nabízejí možnost úschovy cenných věcí po dobu pobytu na plovárně. V Českém Těšíně se za úschovu platí jednotná cena pět korun, podobně v Orlové i na dalších místech regionu.

„U nás mají návštěvníci možnost nechat si své cennosti uschovat zdarma. Tuto možnost jim nabízíme hned při příchodu na koupaliště,“ uvedla Taťána Červená, provozní letního koupaliště v Karviné.

Přesto se každoročně na koupališti věci ztrácejí. „Příliš to ale neřešíme a rovnou předáváme policii. Vzhledem k tomu, že úschovu nabízíme, o moc víc už udělat nemůžeme,“ dodala Červená. Zatímco úschovna drobných cenností je zdarma, za hlídání kola v Karviné zaplatíte desetikorunu.

Jízdní kola jsou dlouhodobě předmětem zájmu zlodějů. Například letos na jaře řešili v Karviné krádeže kol u krytého bazénu. „Zmizelo jich snad deset, zloději jednoduše přeštípli klasický zámek. Mluvili jsme o tom se strážníky, ti doporučili, aby si lidé pořídili bezpečnější zámek poskytovaný městem,“ upozornila Červená.

Vzhledem k minimu teplých dní měli zloději zatím pramálo šancí. „Čekáme ale nárůst. Jakmile přijde hezké počasí, při větším počtu lidí se ztrácí více věcí,“ potvrdil Petr Havelka známou skutečnost.

Je totiž jednodušší krást tam, kde je zloděj co nejméně nápadný – v anonymním davu. Tam se lehce ztrácí přehled, komu která deka patří.