Druhým z původní dvojice tvůrců byl Makedonec Koce Krstovski, blízký přítel Štěpána Mikuly. Ten v 80. letech minulého století v Československu žil, ovšem dnes je mu 74 let a vrátil se zpět do Makedonie. Právě kvůli vysokému věku už do Českého Těšína na znovuodhalení pomníku přijel.

Po více než 30 letech byla oprava potřebná. „Památník válečných obětí byl odhalen v roce 1979 a momentálně se již začal olupovat původní bronzový nátěr na slitinové desce i ochranná patina. Na betonovém sloupu se začal drolit beton,“ popsal Michal Mikula.

Betonový sloup přitom má nové ocelovo-betonové obložení, kovová deska zase má nový bronzový nátěr i patinu. „Mělo by to vydržet další desítky let. U kovu tipuji až třicet let, betonový sloup v našich podmínkách na zhruba 20 let. Záleží i na počasí, jaké budou zimy a podobně,“ řekl Mikula.

Oprava památníku pro něj byla tak trošku i citovou záležitostí. Práci na původním památníku i jeho odhalení před 32 lety si totiž osobně pamatuje, přestože mu tehdy bylo devět let. Šlo ale nejen o opravu, ale i o zachování kontinuity vzhledu.

A co bude za půl století nebo třeba za 100 let? „Mám stejnou školu jako otec, takže jsem mohl pokračovat v jeho díle. Ale žádné z mých dětí zatím nepůsobí tím dojmem, že by se chtělo vydat v našich stopách,“ řekl Mikula.

Je tedy otázkou, kdo za nějakou dobu bude opravovat památník. Zda vznikne rodinná tradice, nebo se toho bude muset ujmout jiný architekt a sochař.