Jedno takové cvičení se konalo nedávno v Albrechticích na Karvinsku. Policejní komando tam mělo v místní škole za úkol zasáhnout proti ozbrojeným extrémistům a ve spolupráci s vyjednávači vysvobodit rukojmí. „Až do příjezdu jednotky na místo, neměli policisté z jednotky tušení, že jde o cvičení. Jeli jako ke skutečnému zásahu,“ řekl Deníku přímo na místě akce náměstek krajského policejního ředitele Martin Hrinko.

Přestože se jednalo o cvičení a Deník byl shodou okolností po celou dobu na místě, nebyly ze strany policie zveřejněny všechny informace a především žádné podrobnosti o tom, jakým způsobem se odvíjela vyjednávací a osvobozovací akce uvnitř školy. Vyjednávači však zkoušeli různé metody komunikace s pachateli a okamžitě je vyhodnocovali.

„Situace radikálních extrémistů byla v tomto případě zvolena pouze jako námět. Z hlediska taktického nemůžeme samozřejmě veřejnosti detailněji popisovat způsob naší přípravy a konkrétní věci z nácviků. Obdobné platí pro zveřejňování metod zákroků a vyjednávání. Policisté musí být schopni reagovat na jakoukoli variantu ohrožení života a zdraví obyvatelstva, popřípadě majetku, a tudíž musí být připraveni, což znamená z hlediska náročnějších zásahů vycvičeni. Nelze připustit, abychom nebyli připraveni reagovat na strategických místech nebo v institucích, kde se v zahraničí již obdobné situace odehrály,“ sdělil komisař zásahové jednotky krajského policejního ředitelství Štěpán Klen. 

V Albrechticích se jednalo o velmi reálné cvičení, říká komisař Štěpán Klen

"Ke cvičení můžeme přiblížit, že pachatelé měli airsoftové zbraně a krátkou zbraň, která střílí slepé náboje. Pachatelům - amatérům se totiž zastrašení, v tomto případě jisté skupiny obyvatelstva, vymklo z rukou. Rukojmích bylo 14, následně byly 3 osoby zraněny. Na místo byli proto vysláni příslušníci zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a stálý tým vyjednávačů. Policisté - vyjednávači byli úspěšní, protože pachatelé část rukojmích propustili, vzdali se a nedošlo k dalším zraněním zadržovaných osob. Následně byli pachatelé zajištěni zásahovou jednotkou."

Proč se cvičení koná v běžně využívané škole?

„Na to je jednoduché odpovědět. Policisté se při ostrých akcích musí pohybovat v cizím prostředí. A této skutečnosti odpovídá i fakt, že je potřeba co nejčastěji cvičit v reálných, používaných objektech. Většina objektů určených k demolici je vybydlených, vyklizených, nebo policisté některé objekty vhodné pro cvičení v podstatě již znají. Policisté se potřebují vycvičit a sehrát jako v reálu. Vyjednávání a zákroky členů zásahové jednotky krajského ředitelství většinou nekončí poškozením majetku. Ke škodám by mohlo dojít pouze, pokud je to nutné k překonání bariér či při použití zásahových výbušek nebo průlomové pyrotechniky. To však nebyl případ cvičení v Albrechticích.“

Dokonalý výcvik se projeví v ostré akci

Krajská zásahovka má na svém kontě několik zásahů v ostrých akcích proti nebezpečným a zpravidla ozbrojeným pachatelům. „Co se týká skutečných akcí, na severu Moravy se odehrála řada dramatických situací, včetně držení rukojmí. Mnohdy šlo o rodinné příslušníky pachatelů. Z poslední doby to byl muž, který na sportovním letišti zadržoval dvě nezletilé děti své přítelkyně. Jiným případem byl muž, který zastřelil svou přítelkyni a následně se dvanáct hodin skrýval v podzemních štolách a vycházel jen k telefonickému kontaktu s vyjednávačem.“ 

Čtěte také:
Krajská zásahovka trénovala zákrok proti extrémistům ve škole
Opilec si vzal děti jako rukojmí
Vyjednavačka: Chyba se může vrátit jako bumerang